ניתוח קיסרי ( Cesarean (“C”) Section ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

ניתוח קיסרי (לידה לא טבעית) הוא דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה ע"י ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. 

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוח קיסרי,  ע"פ סוג החתך המבוצע: החתך הקלאסי (חתך אנכי עליון), שנעשה במרכז הבטן, והחתך התחתון, שהוא חתך קטן ונמוך יותר, והוא הנפוץ מבין השניים כיום. מקובל אף לסווג ניתוח קיסרי על פי ניתוחים אלקטיביים (שנקבעו מראש) וניתוחי חירום.

ניתוחי חירום הם ניתוחים שלא תוכננו מראש, לרוב עקב לידה שנקלעה לסיבוכים (חוסר התקדמות בלידה, האטות בדופק העובר ועוד). 

אינדיקציות רפואיות מקובלות לביצוע ניתוח קיסרי כוללות: הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא- מצג עכוז), לידות מרובות עוברים, רעלת הריון, ניתוח קיסרי קודם ועוד. יש נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, על מנת ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. ניתוחים קיסריים הופכים נפוצים כיום יותר ויותר, ומדווחים על כ- 25% לידות באמצעות ניתוח קיסרי בישראל בשנת 2009.


הכנה ללידת חתך

הכנה לניתוח קיסרי כוללת ביצוע הרדמה אזורית, שנקראת הרדמה אפידורלית או הרדמה ספינאלית. ההרדמה נעשית מידית לפני הניתוח, ע"י דרך החדרת מחט אל חוט השדרה, לצורך השגת שיכוך כאב וחוסר תחושה מהאזור המותני ומטה. 

בנשים בריאות לרוב אין צורך בלקיחת בדיקות כלשהן לפני הניתוח. לעיתים האישה מתבקשת לעבור בדיקת דם לספירה ו/או תפקודי קרישת הדם.

תהליך הניתוח

הרדמה בניתוח קיסרי.

ניתוח קיסרי מבוצע ע"י רופא כירורג. מיד כשתחל ההרדמה לפעול, יבוצע החתך הניתוחי בבטן, כאמור לרוב מדובר בחתך קטן תחתון אופקי בקיר הבטן. תחילה יבוצע החתך בשכבות העור והתת-עור, ובהמשך בשרירי הבטן ובדופן הרחם. 

היילוד יוצא במהירות תוך כדי חיתוך חבל הטבור והוצאת רקמת השלייה במלואה. לאחר מכן, יוחל בתפירת דופן הרחם עם תפרים קשיחים עמידים, תפירת דופן הבטן ושרירי הבטן, ותפירת שכבות העור. החתך בעור נסגר לרוב בעזרת סיכות מתכת, ונאטם ע"י חבישה. משך הניתוח לרוב כ-30-40 דק'.

אמא אוחזת ביילוד טרי לאחר ניתוח קיסרי, לידה לא טבעית

סיכונים ספציפיים של ניתוח קיסרי:

קרע בדופן הרחם - נדיר שקורה עקב ניתוח קיסרי יחיד. הסיכון עולה לאחר מספר ניתוחים קיסריים, ובעיקר בלידת נרתיקית לאחר מספר ניתוחים קיסריים, בשל הלחץ המופעל על הרחם בשל הצירים.

קשיי נשימה ביילוד - נדיר יחסית, נגרם בשל אי ריקון ריאות היילוד מנוזלים, דבר אשר אינו קורה בלידה נרתיקית בשל הלחץ העצום בו מצוי בתעלת הלידה. בשל כך נמצא רופא ילדים בקרבת מקום עם כל לידת קיסרי.

הטיפול אחרי הניתוח

לרוב מומלץ לאישה להישאר בשכיבה למשך 24 השעות הראשונות אחרי ניתוח קיסרי ולהימנע מתנועה מרובה. במידה וישנם כאבים באזור החתך ניתן להקל עליהם ע"י שימוש במשככי כאבים לפי הצורך.
את הסיכות בחתך הניתוחי מוציאים לרוב לאחר כיומיים-שלושה, ואת התפרים לאחר כשבוע. 

במידה ואין תופעות לוואי מיוחדות אחרי לידת חתך אין מניעה כי האישה תשוחרר לביתה כבר לאחר כ-48 שעות מהניתוח. מומלץ לשוב לפעילות גופנית רגילה באופן הדרגתי בלבד.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח קיסרי

מאמרים נוספים בתחום
קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>> אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה צריכה לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לעבור ב...
בעבר, כאשר אישה נכנסה להיריון הראשון שלה, כל המידע שעמד לרשותה בא או מהמשפחה, קרי הסבתות המאושרות אשר ידעו לספר כל פרט מההיריונות שהן חוו, או מצוות הרופאים המקומי, אשר ידע להכין אותה בהתאם לניסיון עבר...


פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אמצעי מניעה קרן 31/05/2020 10:28
 • שלום, אני בת 26. כיום לוקחת גלולות וחושבת על תחליף לא הורמונלי. יצא לי לקרוא קצת על התקן תוך ריחמי ורציתי לדעת האם לאישה שלא נכנסה עדיין להיריון זה יכול לגרום בעיות והאם קיימות תופעות לוואי נוספות. קראתי במספר מקומות וכל מקור טוען משהו אחר. אשמח לייעוץ. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
אמצעי לא הורמונלי ד"ר אילן ברעם 31/05/2020 10:41
 • מזה למעלה מ 8 שנים יש המלצה חד משמעית של גורמים מקצועיים הכוללים את - האגודה האמריקאית לרפואת נשים, האגודה האמריקאית לרפואת ילדים, המועצה האירופית לאמצעי מניעה וכמו כן האגודה הישראלית לאמצעי מניעה - להעדיף שימוש בהתקנים תוך רחמיים על פני שימוש בגלולות למניעת הריון - נכון לכל הגילאים כולל נשים שלא הרו וילדו. מדובר באמצעים בטוחים יותר ועם פחות תופעות לוואי ואשר לא משפיעים על יכולת הפוריות העתידית

 • + הוסף תגובה
אמצעי לא הורמונלי קרן 31/05/2020 10:52
 • תודה על התשובה המהירה! רק דבר נוסף אם אפשר, האם ההתקן מתאים לכל אחת או שיש צורך בבדיקה קודמת? והאם אפשר לבצע את הפעולה אצל כל רופא נשים? שוב תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
התקנת IUD ד"ר אילן ברעם 31/05/2020 12:16
 • לפני כל התקנת התקן יש להבדק אצל רופא נשים שיתאים לך את מה שמתאים לך

 • + הוסף תגובה
דימומים וכאבים טופי 29/05/2020 05:16
 • היי תמיד יש לי מחזורים קשים וכואבים מאוד ובזמן האחרון המחזור שיחק לי נעלם לחודש ואז הופיעה במשך חודש.והרופאה נתנה לי פרימולט נור ואמרה לי לחזור אחרי המחזור שאקבל בזכות הכדורים. כרגע אני נמצאת המחזור הזה .הוא מאוד חזק אני מתפתלת מכאבים חזקים הדימום הוא לא סביר (מחליפה כעד 10 תחבושות ביום).כדאי לגשת לרופא?או שזה התוצאה מהאזור?אשמח לתשובה למה אני ממש כאובה תודה מראש

 • + הוסף תגובה
דימום וכאבים ד"ר אילן ברעם 29/05/2020 14:22
 • עליך ללכת ולהבדק, כדאי לך לשקול עם הרופא טיפול קבוע יותר כמו מירנה למשל

 • + הוסף תגובה
גלולות אורנה 20/05/2020 20:22
 • שלום, אני נוטלת גלולות מסוג אסטל 35. ביומיים האחרונים לחפיסה, הגלולות לא נספגו טוב(הקאות ושלשולים). כמובן ששמרתי על יחסים מוגנים ופעלתי עפ ההנחיות. מה שקרה, זה שאני תמיד מקבלת 4 ימים לאחר יום סיום החפיסה. כלומר אם סיימתי בראשון, מקבלת בחמישי במהלך היום. הפעם קיבלתי ברביעי בלילה . האם זה תקין שהמחזור הקדים? מה הסיבה לכך? זה בגלל ה״פספוס״ גלולות?

 • + הוסף תגובה
פיספוס ד"ר אילן ברעם 22/05/2020 06:35
 • את צודקת, בעצם "סיימת " את הגלולות מוקדם יותר ולכן גם קיבלת וסת מוקדם יותר, לא לדאוג, להמשיך את הגלולות שבוע אחרי ההפסקה. כלומר לחשב שבוע מגלולה 19 ולהתחיל חבילה חדשה

 • + הוסף תגובה
ואם לא חישבתי כך? אורנה 24/05/2020 07:41
 • ביום האחרון לגלולות הפסיקו ההקאות, ולקחתי את הגלולה כרגיל... אז חישבתי שבוע. בדיעבד מחר אני אמורה להתחיל חפיסה חדשה. מה עליי לעשות? האם לפעול כרגיל? אין בכך סיכון?

 • + הוסף תגובה
גלולות ד"ר אילן ברעם 24/05/2020 17:17

הצטרפו לאינדקס הרופאים!