ניתוח קיסרי ( Cesarean (“C”) Section ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

ניתוח קיסרי (לידה לא טבעית) הוא דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה ע"י ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. 

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוח קיסרי,  ע"פ סוג החתך המבוצע: החתך הקלאסי (חתך אנכי עליון), שנעשה במרכז הבטן, והחתך התחתון, שהוא חתך קטן ונמוך יותר, והוא הנפוץ מבין השניים כיום. מקובל אף לסווג ניתוח קיסרי על פי ניתוחים אלקטיביים (שנקבעו מראש) וניתוחי חירום.

ניתוחי חירום הם ניתוחים שלא תוכננו מראש, לרוב עקב לידה שנקלעה לסיבוכים (חוסר התקדמות בלידה, האטות בדופק העובר ועוד). 

אינדיקציות רפואיות מקובלות לביצוע ניתוח קיסרי כוללות: הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא- מצג עכוז), לידות מרובות עוברים, רעלת הריון, ניתוח קיסרי קודם ועוד. יש נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, על מנת ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. ניתוחים קיסריים הופכים נפוצים כיום יותר ויותר, ומדווחים על כ- 25% לידות באמצעות ניתוח קיסרי בישראל בשנת 2009.


הכנה ללידת חתך

הכנה לניתוח קיסרי כוללת ביצוע הרדמה אזורית, שנקראת הרדמה אפידורלית או הרדמה ספינאלית. ההרדמה נעשית מידית לפני הניתוח, ע"י דרך החדרת מחט אל חוט השדרה, לצורך השגת שיכוך כאב וחוסר תחושה מהאזור המותני ומטה. 

בנשים בריאות לרוב אין צורך בלקיחת בדיקות כלשהן לפני הניתוח. לעיתים האישה מתבקשת לעבור בדיקת דם לספירה ו/או תפקודי קרישת הדם.

תהליך הניתוח

הרדמה בניתוח קיסרי.

ניתוח קיסרי מבוצע ע"י רופא כירורג. מיד כשתחל ההרדמה לפעול, יבוצע החתך הניתוחי בבטן, כאמור לרוב מדובר בחתך קטן תחתון אופקי בקיר הבטן. תחילה יבוצע החתך בשכבות העור והתת-עור, ובהמשך בשרירי הבטן ובדופן הרחם. 

היילוד יוצא במהירות תוך כדי חיתוך חבל הטבור והוצאת רקמת השלייה במלואה. לאחר מכן, יוחל בתפירת דופן הרחם עם תפרים קשיחים עמידים, תפירת דופן הבטן ושרירי הבטן, ותפירת שכבות העור. החתך בעור נסגר לרוב בעזרת סיכות מתכת, ונאטם ע"י חבישה. משך הניתוח לרוב כ-30-40 דק'.

אמא אוחזת ביילוד טרי לאחר ניתוח קיסרי, לידה לא טבעית

סיכונים ספציפיים של ניתוח קיסרי:

קרע בדופן הרחם - נדיר שקורה עקב ניתוח קיסרי יחיד. הסיכון עולה לאחר מספר ניתוחים קיסריים, ובעיקר בלידת נרתיקית לאחר מספר ניתוחים קיסריים, בשל הלחץ המופעל על הרחם בשל הצירים.

קשיי נשימה ביילוד - נדיר יחסית, נגרם בשל אי ריקון ריאות היילוד מנוזלים, דבר אשר אינו קורה בלידה נרתיקית בשל הלחץ העצום בו מצוי בתעלת הלידה. בשל כך נמצא רופא ילדים בקרבת מקום עם כל לידת קיסרי.

הטיפול אחרי הניתוח

לרוב מומלץ לאישה להישאר בשכיבה למשך 24 השעות הראשונות אחרי ניתוח קיסרי ולהימנע מתנועה מרובה. במידה וישנם כאבים באזור החתך ניתן להקל עליהם ע"י שימוש במשככי כאבים לפי הצורך.
את הסיכות בחתך הניתוחי מוציאים לרוב לאחר כיומיים-שלושה, ואת התפרים לאחר כשבוע. 

במידה ואין תופעות לוואי מיוחדות אחרי לידת חתך אין מניעה כי האישה תשוחרר לביתה כבר לאחר כ-48 שעות מהניתוח. מומלץ לשוב לפעילות גופנית רגילה באופן הדרגתי בלבד.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח קיסרי

מאמרים נוספים בתחום
קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>> אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה צריכה לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לעבור ב...
בעבר, כאשר אישה נכנסה להיריון הראשון שלה, כל המידע שעמד לרשותה בא או מהמשפחה, קרי הסבתות המאושרות אשר ידעו לספר כל פרט מההיריונות שהן חוו, או מצוות הרופאים המקומי, אשר ידע להכין אותה בהתאם לניסיון עבר...


פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גלולות זואלי עדי 26/02/2020 03:07
 • היי, אני לוקחת גלולות זואלי כבר מעל שנתיים ומרוצה מאוד. בדרך כלל מקבלת מחזור בזמן, דימום קצר של יום יומיים ללא כאבים וזהו. אני מקיימת יחסים כל כמה חודשים עקב זוגיות בשלט רחוק. בחודש דצמבר קיבלתי מחזור כרגיל, ובן הזוג שלי הגיע לחופשה וקיימנו יחסים אחרי תקופה. אבל בחודש ינואר לא קיבלתי מחזור, וגם בחודש הזה (פברואר). יש לציין שלא פיספסתי אף גלולה והמשכתי לקחת באותה השעה תמיד. קרה לי בעבר שלא היה מחזור עם זואלי אבל לא חודשיים רצוף. יש לציין שלקחתי גם בחודש דצמבר תרופות ואנטיביוטיקה וגם בשבועיים האחרונים עקב עקירות שיניים. האם יש ממה לחשוש? יש סיכוי להריון? אני מרגישה נפיחות נוראית בגוף ועשיתי בדיקה בחודש שעבר כשלא קיבלתי והיא יצאה שלילית, אבל בכל זאת לא קיבלתי גם החודש. אשמח לייעוץ, תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
זואלי ואל וסת ד"ר אילן ברעם 26/02/2020 10:24
 • זואלי גלולה במינון נמוך ועכ לחלק מהנשים הוסת יכול להעלם למס חודשים אפילו ברציפות, אין לכך כל משמעות רפואית, אם את לא שוכחת אז גם הסיכון להריון אפסי. המשיכי ליטול ללא דאגה

 • + הוסף תגובה
התקן תוך רחמי במהלך ניתוח לולאה אור 22/02/2020 15:56
 • שלום רב, בת 39 סיימתי את הילודה. בעוד מס שבועות אעבור ניתוח לולאה להסרת רקמה cin3, האם קיימת אפשרות במהלך הניתוח להתקין התקן תוך רחמי, או יתרה מכך פעולה כירורגית למניעת הריונות עתידיים?

 • + הוסף תגובה
הכנסת התקן בניתוח ד"ר אילן ברעם 22/02/2020 16:59
 • היי לא כדאי לערבב בין פעולות שונות. במקרה שלך כדאי לסיים הניתוח ולהמתין לתוצאה הפתולוגית ורק לאחר מכן לשקול אמצעי מניעה

 • + הוסף תגובה
גלולות יאז עדנה 21/02/2020 09:04
 • היי, אני לוקחת באופן קבוע גלולות יאז. אני עכשיו בחול ושכחתי לקחת את הגלולה של היום ה18, אבל יום למחרת כן לקחתי את גלולה של היום ה19 וביום ה20 לא לקחתי. עכשיו אני ביום ה21 של החפיסה. מה לעשות? להתחיל חבילה חדשה? או להמשיך את אותה חבילה? בעצם מה שקרה שיום לא לקחתי, ויום למחרת כן לקחתי וביום השלישי לא לקחתי שוב...

 • + הוסף תגובה
שיכחת גלולות ד"ר אילן ברעם 21/02/2020 11:11
 • מציע לבצע שבוע הפסקה בנטילה ולהתחיל חבילה חדשה בעוד שבוע, קחי בחשבון שבשבועים הקרובים את אינך מוגנת בפני הריון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!