ניתוח קיסרי ( Cesarean (“C”) Section ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

ניתוח קיסרי (לידה לא טבעית) הוא דרך ניתוחית ליילוד אישה בהריון. מדובר בניתוח, שנעשה ע"י ביצוע חתך בטני מעל הרחם ההריוני לצורך הוצאת העובר והשלייה, כתחליף ללידה נרתיקית רגילה. 

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוח קיסרי,  ע"פ סוג החתך המבוצע: החתך הקלאסי (חתך אנכי עליון), שנעשה במרכז הבטן, והחתך התחתון, שהוא חתך קטן ונמוך יותר, והוא הנפוץ מבין השניים כיום. מקובל אף לסווג ניתוח קיסרי על פי ניתוחים אלקטיביים (שנקבעו מראש) וניתוחי חירום.

ניתוחי חירום הם ניתוחים שלא תוכננו מראש, לרוב עקב לידה שנקלעה לסיבוכים (חוסר התקדמות בלידה, האטות בדופק העובר ועוד). 

אינדיקציות רפואיות מקובלות לביצוע ניתוח קיסרי כוללות: הריונות של נשים מבוגרות, עודף משקל רב, מנח לא תקין של העובר בתעלת הלידה (לדוגמא- מצג עכוז), לידות מרובות עוברים, רעלת הריון, ניתוח קיסרי קודם ועוד. יש נשים שמעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על מנת להימנע מכאבי הלידה, על מנת ללדת בתאריך ספציפי רצוי ומסיבות נוספות. ניתוחים קיסריים הופכים נפוצים כיום יותר ויותר, ומדווחים על כ- 25% לידות באמצעות ניתוח קיסרי בישראל בשנת 2009.


הכנה ללידת חתך

הכנה לניתוח קיסרי כוללת ביצוע הרדמה אזורית, שנקראת הרדמה אפידורלית או הרדמה ספינאלית. ההרדמה נעשית מידית לפני הניתוח, ע"י דרך החדרת מחט אל חוט השדרה, לצורך השגת שיכוך כאב וחוסר תחושה מהאזור המותני ומטה. 

בנשים בריאות לרוב אין צורך בלקיחת בדיקות כלשהן לפני הניתוח. לעיתים האישה מתבקשת לעבור בדיקת דם לספירה ו/או תפקודי קרישת הדם.

תהליך הניתוח

הרדמה בניתוח קיסרי.

ניתוח קיסרי מבוצע ע"י רופא כירורג. מיד כשתחל ההרדמה לפעול, יבוצע החתך הניתוחי בבטן, כאמור לרוב מדובר בחתך קטן תחתון אופקי בקיר הבטן. תחילה יבוצע החתך בשכבות העור והתת-עור, ובהמשך בשרירי הבטן ובדופן הרחם. 

היילוד יוצא במהירות תוך כדי חיתוך חבל הטבור והוצאת רקמת השלייה במלואה. לאחר מכן, יוחל בתפירת דופן הרחם עם תפרים קשיחים עמידים, תפירת דופן הבטן ושרירי הבטן, ותפירת שכבות העור. החתך בעור נסגר לרוב בעזרת סיכות מתכת, ונאטם ע"י חבישה. משך הניתוח לרוב כ-30-40 דק'.

אמא אוחזת ביילוד טרי לאחר ניתוח קיסרי, לידה לא טבעית

סיכונים ספציפיים של ניתוח קיסרי:

קרע בדופן הרחם - נדיר שקורה עקב ניתוח קיסרי יחיד. הסיכון עולה לאחר מספר ניתוחים קיסריים, ובעיקר בלידת נרתיקית לאחר מספר ניתוחים קיסריים, בשל הלחץ המופעל על הרחם בשל הצירים.

קשיי נשימה ביילוד - נדיר יחסית, נגרם בשל אי ריקון ריאות היילוד מנוזלים, דבר אשר אינו קורה בלידה נרתיקית בשל הלחץ העצום בו מצוי בתעלת הלידה. בשל כך נמצא רופא ילדים בקרבת מקום עם כל לידת קיסרי.

הטיפול אחרי הניתוח

לרוב מומלץ לאישה להישאר בשכיבה למשך 24 השעות הראשונות אחרי ניתוח קיסרי ולהימנע מתנועה מרובה. במידה וישנם כאבים באזור החתך ניתן להקל עליהם ע"י שימוש במשככי כאבים לפי הצורך.
את הסיכות בחתך הניתוחי מוציאים לרוב לאחר כיומיים-שלושה, ואת התפרים לאחר כשבוע. 

במידה ואין תופעות לוואי מיוחדות אחרי לידת חתך אין מניעה כי האישה תשוחרר לביתה כבר לאחר כ-48 שעות מהניתוח. מומלץ לשוב לפעילות גופנית רגילה באופן הדרגתי בלבד.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח קיסרי

מאמרים נוספים בתחום
קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>> אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה צריכה לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לעבור ב...
בעבר, כאשר אישה נכנסה להיריון הראשון שלה, כל המידע שעמד לרשותה בא או מהמשפחה, קרי הסבתות המאושרות אשר ידעו לספר כל פרט מההיריונות שהן חוו, או מצוות הרופאים המקומי, אשר ידע להכין אותה בהתאם לניסיון עבר...


פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלות חוזרות מאיה 05/08/2020 17:08
 • שלום האם זה נכון אם עברתי 4 הפלות ...האחוז לעוד הפלה בהריון הבא 60 אחוז. בירור תקין

 • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות ד"ר גיל ירושלמי 05/08/2020 17:46
 • זה לא נכון. זה יותר תלוי בגילך. אם את צעירה מ-35 אני מעריך שהסיכוי להריון תקין מעל 60% ולא רק 40%. אם את מעל 40-42 הסיכוי להפלה משמעותית גדול יותר. בכל מקרה יש מקום לשקול PGT-A למשל להקטין את הסיכוי להפלה.

 • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות ד"ר גיל ירושלמי 05/08/2020 20:50
 • גיל 36 לא מעלה משמעותית את הסיכוי להפלה לעומת 35 PGT זה אבחון של העובר לפני החזרה לרחם. מצריך ביצוע הפריה חוץ גופית IVF. לא מכוסה בסל הבריאות ועולה כ-2400 ש"ח לכל עובר שנבדק.

 • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות מאיה 05/08/2020 20:28
הפלות חוזרות מאיה 05/08/2020 20:33
 • מה זה PGT..והאם זה אפשרי במקרה שלי כי אין סיבה להפלות . ואם הגיל שלי 36 זה מעלה אחוז ההפלה ?

 • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות מאיה 05/08/2020 21:39
 • במקרה שלי שעברתי ארבע הפלות ואין סיבה אני יכולה לעשות PGT..זה יעזור ?איפה עושים את התהליך

 • + הוסף תגובה
הפלות חוזרות ד"ר גיל ירושלמי 05/08/2020 23:12
 • Pgt יכול לעזור אבל צריך לראות של כל הפרטים. עושים את זה בהרבה יחידות ivf. אפשר גם דרכי.

 • + הוסף תגובה
קיום בזמן ביוץ מירי 04/08/2020 13:49
יום אחרי יום ד"ר גיל ירושלמי 05/08/2020 14:17
אלטראסאונד שירית 05/08/2020 08:25
 • עשיתי אולטראבאונד ובתוצאות בשחלה שמאלית כתוב : "בתוכה מבנה לא סדיר 19 מ"מ גופיף צהוב?" זה קצת מלחיץ אותי אם אפשר פירוט על זה ואם זה בעיה תודה רבה

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד ד"ר גיל ירושלמי 05/08/2020 14:16

הצטרפו לאינדקס הרופאים!