ניתוח מעקפים ( Coronary Artery Bypass Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה

מה זה ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים מטרתו לתקן אספקת דם לקויה לעורקים הכליליים, הלוא הם העורקים שמספקים דם לשריר הלב לצורך תפקודו התקין. האינדיקציה השכיחה ביותר לביצוע הניתוח הינה מחלה טרשתית (טרשת עורקים - atherosclerosis), בה נוצרת היצרות או חסימה באחד העורקים (סתימת עוקרים), אשר מפריעה לזרימת הדם התקינה. 
חסימה זו נוצרת עקב הצטברות וגדילת הפלאק הטרשתי, אשר מורכב בעיקרו מתאי דלקת, שומנים וגורמי קרישה. 

מטרת ניתוח מעקפים בלב היא הקלה על כאבי חזה (תעוקת חזה - אנגינה), שיפור תפקוד לבבי ולעיתים הצלת חיים, במקרה של חסימה הפוגעת באזור נרחב בשריר הלב, אשר לא מצליחים להתגבר עליה באמצעים אחרים.

בעת ניתוח מעקפים, המנתח עוקף את ההיצרות או החסימה בכלי הדם ע"י חיבור האזור הפגוע לכלי דם תקין, אשר יכול להוביל דם וחמצן לשריר הלב בצורה תקינה. במהלך הניתוח, גופו של המטופל תלוי בתמיכת מכונת "לב-ריאה", אשר מהווה מעין משאבה חיצונית של דם המטופל, לצורך חמצון וניקוי רעלים תקין, בעת חיבור כלי הדם התקינים לכלי הדם החולים בלב המטופל.


הדמיה של דמות סובלת מהתקף לב, ניתוח מעקפים

הכנה לניתוח

לפני ניתוח מעקפים המטופל נשלח לסדרת בדיקות מסוג: ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה, תפקודי כליות ותפקודי כבד, בדיקת שתן, צילום חזה, בדיקת אקו-לב להערכת התפקוד הלבבי, וכן צנתור לבבי מקדים (על מנת לוודא ולאבחן את כל החסימות וההצרויות שלא ניתן לטפל בהן ע"י צנתור).

ניתוח מעקפים מבוצע תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול בימים שלפני הניתוח, וכן יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי יסודי של בית החזה, ייעשה חתך מרכזי ארוך בבית החזה מעל עצם הסטרנום. לאחר מכן, העצם תופרד לצורך אפשרות גישה לכל איברי בית החזה.

השלב הבא של ניתוח מעקפים יכלול ביצוע מעקף לב-ריאה של המטופל ע"י מכונת לב-ריאה מלאכותית, לשמירה על הסירקולציה התקינה של דם המטופל בזמן הניתוח, שלא דרך בית החזה (על מנת לאפשר למנתחים לעבוד בשדה ניתוחי ברור ונקי).

מעקף לב-ריאה נעשה ע"י עצירת מעבר הדם בכלי הדם הראשיים (אבי העורקים, ורידי הריאה וכו'), והסטתו אל המכונה, לצורך אספקת חמצן וניקוי הדם מרעלים, למשך זמן קצר.

כאשר הלב הנתרם מוכן, המנתח פותח את קרום הפריקרד (המעטפת החיצונית של הלב), לאחר איתור כלי הדם החסום, מאתרים את כלי הדם הנבחר לביצוע המעקף- לרוב משתמשים בכלי דם אחרים מבית החזה בשל קרבתם היחסית, ה- internal mammary arteries. במקרים אחרים ניתן לקחת כלי דם מהיד או הרגל (למשל ה-saphenous vein).

כלי הדם שנבחרו מוסטים ונתפרים אל כלי הדם החסומים של שריר הלב, ובצורה זו עוקפים את החסימות ומשפרים את זרימת הדם הלבבית.

לבסוף מוסת דם המטופל חזרה מהמכונה אל הגוף. קרום הלב נסגר ובית החזה נתפר בחזרה. בבית החזה מונחים נקז או מספר נקזים לצורך איסוף שאריות הנוזל והדם מהרקמה. על החתך הניתוחי מניחים חבישה גדולה.

ניתוח מעקפים סיכונים

סיכונים כלליים בניתוחים:

זיהום בפצע הניתוח - לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עור ואף בעצם החזה, אשר מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, עד 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם קטנים או גדולים נפתחים ומדממים, או כתוצאה מחיבור לא תקין של כלי הדם (leak).

במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז נוסף. דימום משמעותי הגורם לאובדן דם רב יכול להצריך ניתוח חוזר לעצירת כלי הדם המדמם.

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח.

סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנפילקטי).

סיכונים ספציפיים של ניתוח מעקפים:

פגיעה בכלי הדם הלבביים הגדולים - בשל השימוש במכשור חד.

פגיעה במבנה הלב - המסתמים, השריר או המעטפת.

הפרעות קצב - בשל המגע הקרוב עם סיבי שריר הלב.

אי ספיקת כליות חריפה - בחולים קשים עם מגוון מחלות רקע, בשל חוסר אספקת הדם היחסית בזמן הניתוח.

שיקום לאחר ניתוח מעקפים

לאחר ניתוח מעקפים, המושתל נשאר באשפוז ביחידת טיפול נמרץ לצורך התאוששות והשגחה במשך כ-1-3 ימים. משך האשפוז הצפוי במחלקה הוא של כ-10-14 יום נוספים.

לעיתים יושם במהלך הניתוח קוצב לב חיצוני, אשר יעזור ללב לתפקד חשמלית בימים הראשונים, עד להסדרת קצב הלב.

יינתנו תרופות אנטיביוטיות למניעת זיהומים, ונוזלים לשמירה על לחץ הדם לאחר הניתוח.

לרוב יינתנו גם תרופות לשיכוך כאבים דרך הוריד, ע"פ הצורך.

הוצאת החבישה והתפרים מהחתך הניתוחי נעשית לרוב לאחר שבוע-שבועיים מהניתוח. הוצאת הנקזים נעשית ע"פ הצורך לפי כמות הנוזלים והדימום המנוקז.

בכל מצב של עליית חום פתאומית, ירידת לחץ דם, קוצר נשימה, אצירת שתן, דימום חריף או כאבים בלתי נסבלים לאחר ניתוח מעקפים יש לדווח מידית לרופא.

החלמה וחזרה לתפקוד אחרי ניתוח מעקפים היא הדרגתית, אולם הניתוח מוכח כמשפר תוחלת חיים יותר מהרחבת כלי הדם בצנתור והחדרת תומכן (סטנט) אצל מטופלים בעלי אינדיקציות מתאימות.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא ניתוח מעקפים

מאמרים נוספים בתחום
במידה ויש לך מחלת לב, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך ליטול חלק בתוכנית לשיקום לבבי בבית החולים הקרוב. תוכנית שיקום לב מיועדת לסייע לך לבצע בבטחה פעילות גופנית ולשמור על אורח חיים בריא.  התוכני...
האם נשים נמצאות בקבוצת הסיכון? נשים נמצאות ברמת סיכון זהה לזו של הגברים ללקות במחלות לב או בהתקפי לב. לאמיתו של דבר: מחלות לב הן הגורם מספר אחת לתמותה אצל נשים מעל גיל 65. מחלות לב קוטלות יות...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח מעקפים

בתחום
התשובה היא לא תמיד. מובן כי כאשר ניתן, מעדיפים להימנע מביצוע ניתוח מעקפים לבבי, אשר כרוך בתחלואה ותמותה רבים יותר, ומטפלים בחסימות עורקיות בעזרת צנתור ותרופות. אמנם במקרים מסוימים אין כלל אינדיק...
לצערנו הרב, לא ניתן להבריא לחלוטין ממחלת לב, אולם, על ידי שיתוף פעולה מלא עם קרדיולוג  ניתן לחיות חיים ארוכים ולהרגיש טוב יותר ולחזור לפעילות שיגרתית.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצרות אקולב ותסחיף ריאות בןשישים 08/06/2020 20:29
 • כתוצאה מגילוי ב CTA ריאות תסחיפים סגמנטרים לעורקי ארבע אונות בריאות, קבעו שזה PE ובוצע אקו-לב ונכתב "המטרה: הערכת תפקוד חדר שמאל והערכת מסתמים". חדר שמאל: גודל תקין, התכווצות גלובלית תקינה, EF מוערך 65% , ללא היפרטרופיה, תפקוד דיאסטולי תקין בבדיקת TDI היחס E/Lateral E תקין ממצא זה אינו תומך בלחצי מילוי גבוהים בחדר שמאל, עליה תקינה. ימין: חדר תקין, עליה תקינה. מסתמים: מיטרלי-אי ספיקה טריויאלית, אאורטלי-מסתם תלת-עלי, טריקוספידלי-סיגנל TR קלוש ולכן לא ניתן לחשב לחץ ריאתי סיסטולי. אאורטה העולה לא מורחבת, קרום הלב-לא נראה נוזל פריקרדיאלי, מחיצות בין עליתית-לא נראה דלף בין עלייתי, וריד נבוב תחתון- IVC לא מורחב עם תמט נשימתי תקין. עד כאן. האם תקין? ומה זה אומר LVEF=65% ? ומה אומר "סיגנל קלוש ולא מחושב לחץ ריאתי", הרי זה חשוב למקרה של PE? מוזר שלא רואים שנבדק מסתם פולמונלי? האם לא היה צריך שמטרת הבדיקה תהיה דווקא בהערכה תפקוד הצד הימני כדי לוודא שאין עומס על הלב מול הריאות? האם נדרש עכשיו לעשות אקולב חוזר? חלק מהזמן גם מורגש דופק חזק בחזה וגם בצוואר.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר גבריאל גרינברג 09/06/2020 13:02
 • אקו לב בתסחיף ריאתי מיועד להערכת חדר ימין ולחץ ריאתי. אצלך תפקוד חדר ימין מתואר כתקין (תיאור האקו כולו תקין) ולחץ ריאתי לא ניתן למדידה מאחר ובאקו לא הצליחו להדגים דלף דרך מסתם ריאתי. לא בכולם ניתן להדגמה. להחלטת הרופא שלך האם צריך עוד בדיקה או שהבדיקה הנ"ל מספקת.

 • + הוסף תגובה
הבדיקה החוזרת בןשישים 10/07/2020 19:28
 • בן 60, לפני כחודש וחצי תסחיפים קטנים לריאות עקב DVT וכרגע בטיפול קסרלטו. יש לציין שנעשה לאחר הליכה מהירה של 10 דקות למכון ללא מנוחה לפני הבדיקה. תקציר מהתשובה של האקו-לב: RV-RA max systolic gradient 26 Estimated RA pressure 5 Estimated systolic PA pressure 31 תפקוד דיאסטולי: בתבנית זרימה מיטרלית גל A גבוה מגל E המעיד על הפרעה ברלקסציה של החדר השמאלי (דרגה 1) מסתם טריקוספידלי: אי ספיקה טריויאלית. בתוספת RAP , הלחץ הראתי הסיסטולי המוערך הינו סה"כ 31 ממ"כ EF מוערך 65% שאר הפרמטרים כתוב תקינים או טריויאלית מה אומר הכתוב על התפקוד דיאסטולי וגם על מסתם טריקוספידלי ? והאם הלחצים המוזכרים הם בתחום תקין?

 • + הוסף תגובה
פתרון לחנק לילי ועייפות מוקדמת בעת מאמץ ט 10/07/2020 16:09
 • שלום בן 36 גובה 193 משקל כ 105 קג לא מעשן עושה ספורט מעת לעת כמעט 5 שנים שאני חווה עייפות מוקדמת בעת מאמץ ביומיום כמו ספורט ופעמיים שלוש בממוצע בשבוע שאני חווה חנק לילי עד כשעה מרגע ההירדמות ולאחר מכן חוזר לישון רגיל עד הבוקר הייתי אצל כמה רופאים כמו גסטרו אאג אלרגיה ריאות לב ועשיתי כמה בדיקות שינה שחלקן יצאו תקינות סהכ התרשמתי שהכל תקין לכן בהיעדר פתרון נאלצתי לפנות לאחרונה למתקשרת שתנסה לסייע באיתור הבעיה ומציאת פתרון נ ב אני יודע שחלק מסוים מהאנשים לא מסמפט מיסטיקנים ואשמח שתדלגו בבקשה על כך שהזכרתי אותה וניגש לעיקר תודה אז נאמר שהחדר השמאלי קצת מכווץ ונחוץ טיפול תרופתי לתקופה של כחצי שנה כדי להרחיב אותו ואז זה אמור להסתדר אקג הולטר אקו במאמץ יצאו תקינים האם יש בדיקה נוספת שאפשר לעשות כדי לשלול

 • + הוסף תגובה
דופק חזק ולאחרונה מהיר במנוחה אחרי התעוררות משינה או אכילה מיטל 10/07/2020 07:22
 • שלום בת 38 סה״כ בריאה למעט תת פעילות בלוטת התריס (אשר מאוזנת כרגע). מזה חודשיים סובלת מדופק חזק במנוחה, אני נוטלת כדורים נגד התקפי חרדה אבל במקרה הזה זה פשוט לא התקף חרדה, הכדורים לא עוזרים. שמתי לב שזה קורה כשמתעוררת וגם אחרי האוכל בעודי יושבת. הדופק נהיה חזק ולאחרונה גם מהיר, עובר את ה-100. זה מאוד מטריד אותי ותוהה אם זה משהו חמור או קשור למה שאוכלת.

 • + הוסף תגובה
מיטל ד"ר גבריאל גרינברג 10/07/2020 10:56
 • בדר"כ עקב הפרעות קצב . לא חמור אך מטריד. יכול להיות מושרה ע"י קפאין וניקוטין. צריך לבדוק במה מדובר ובהתאם לממצאים לטפל.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!