כתף קפואה (Adhesive capsulitis)

ראשי

תאור

כתף קפואה (קפסוליטיס דביקה) היא הגבלה מכאיבה של תנועת הכתף עקב מעורבות של מפרק הכתף עצמו, ללא מעורבות של הרקמות הרכות (גידים, רצועות, שרירים) שבאזור הכתף. הסיבה להתפתחות מצב זה אינה ידועה. השכיחות של קפסוליטיס היא 2%-3% מקרב האוכלוסייה, הגיל הממוצע הוא העשור השישי ויותר, והוא שכיח יותר בנשים. תיתכן מעורבות של הכתף השנייה ב-6%-17% מהמקרים אשר תופיע בתוך 5 שנים.
הסיבות להתפתחות קפסוליטיס הן משניות למחלות כוללות סוכרת, מחלה בבלוטת התריס, מחלות ריאה (שחפת), מחלה ממארת, מחלות לב או לאחר ניתוח בלב. אוטם שריר הלב, אוטם במוח או חבלה בכתף עלולים להאיץ את התפתחות הקפסוליטיס בכתף.

בדרך כלל יש לחולי כתף קפואה סיפור קודם של נזק לכתף. בתחילה לוקה החולה בכאב בכתף ללא נוקשות, מצב הנמשך 8-3 חודשים, מאוחר יותר מופיעה נוקשות (במשך 6-4 חודשים), ובהמשך הכאב דועך ונשארת נוקשות ניכרת (3-1 שנים). ל-61%-33% מהחולים נשארת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. בשלב ראשון (שלב הכאב), מתפתח כאב באופן הדרגתי, תוך כדי תנועת הכתף באזור שריר הטרפזיוס העליון. בנוסף מופיע כאב במצב מנוחה ובשנת הלילה. ייתכן כיווץ שרירים המגביר את ההפרעה בתנועת הכתף.

בשלב הבדיקה, הכאב דועך והנוקשות מתגברת, פחות כאב במנוחה ובלילה, אך תנועת הכתף מוגבלת יותר. בשלב ההחלמה, התסמין העיקרי הוא הגבלה בתנועת הכתף. קיים שיפור איטי במשך הזמן, אך החזרה לטווח תנועה תקין נדירה.

הגורם האחראי להתפתחות כתף קפואה אינו ידוע. בתחילה, קיים ריבוי של רקמה דלקתית ושל מספר פיברובלסטים, אך אין שינוי בציפוי (סינוביום) הפנימי של המפרק, ולא יימצאו תאי דלקת כמו בדלקת מפרקים. לא אותרה כל הפרעה במערכת החיסון הקשורה למחלה.

ד"ר ג'יזל גודארד


האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנת כתף קפואה מתבססת על הסיפור ועל בדיקת החולה. אין בדיקת דם או תמונת רנטגן טיפוסית. בצילום של המפרק ניתן לאבחן ירידה בנפח המפרק ופגיעה במיקום של המעטפת העוטפת את הצוואר האנטומי של עצם הזרוע (עצם ההומרוס).
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל הקלה בכאבים ומניעת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. תרופות להקלת כאב בלבד (אנלגטיקה) ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים יעילות להקלת הכאב.

הטיפול בעזרת פיזיותרפיה חשוב ביותר על מנת לשמור על טווח תנועת הכתף, ועל מנת לצמצם את כיווץ השרירים באזור.

הזרקת סטרואידים למפרק הכתף יעילה כטיפול בכאב ולשיפור התנועה. נטילת סטרואידים בדרך פומית יעילה נגד כאב, אך אין לסטרואידים השפעה על שיעור ההחלמה.

טיפולים נוספים הם בניתוח כמו מניפולציה בהרדמה כללית, או ארתרוסקופיה.

פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליקים בחוליות סיגל 19/08/2019 21:06
  • בת 53 מאובחנת בלופוס וסיוגרן מטופלת בפלקווהיל ומטוטרקסאט. בחודשים האחרונים מופיעים לי קליקים בעיקר בכל חוליות הגב בעיקר בעת כפיפות. ללא כאב או נפיחות. מרגישה טוב, עושה יוגה וגמישה מאוד. יחד עם זאת התופעה לא נעימה פיזית למרות שאין כאב משמעותי וגם הרעש לא נעים. האם זה קשור למחלות שציינתי, האם זה יכול להעיד על החמרה כלשהי, האם עלי להימנע ממשהו? תודה

  • + הוסף תגובה
קליקים בחוליות פרופ' משה טישלר 19/08/2019 21:13
  • הקליקים בחוליות אינם קשורים כלל לסיוגרן או לדלקת מפרקים וזוהי בעיה בתחום האורטופדי המחייבת יעוץ בהתאם

  • + הוסף תגובה
קליקים סיגל 19/08/2019 21:31
אוגמנטין והתלקחות של לופוס אני 23/04/2018 13:38
  • שלום, אני התחלתי לפני שלושה ימים לקחת אוגמנטין 1000 מג' בגלל דלקת שיניים. נראה לי שיש לי התלקחות של לופוס בפרקים והידיים נפוחות האם יש קשר?

  • + הוסף תגובה
אוגמנטין ולופוס פרופ' משה טישלר 23/04/2018 14:12
תודה על התגובה המהירה אני 23/04/2018 14:37
אוגמנטין סיגל 19/08/2019 20:57
  • במידה ואתה לוקח מטרוטרקסאט, לפי מיטב זכרוני זה מתנגש עם אוגמנטין ועשוי אולי להוריד מהיעילות שלו

  • + הוסף תגובה
בהמשך לתשובתך בנוגע לפרדניזון אבי 16/08/2019 17:38
  • מאז שאני נוטל פרדניזון בבוקר הכדור מתחיל להשפיע רק אחרי יומיים? הבנתי נכון?

  • + הוסף תגובה
פרדניסון פרופ' משה טישלר 16/08/2019 18:45

הצטרפו לאינדקס הרופאים!