כתף קפואה (Adhesive capsulitis (Frozen shoulder))

ראשי

תאור

כתף קפואה (קפסוליטיס) היא הגבלה מכאיבה של תנועת הכתף עקב מעורבות של מפרק הכתף עצמו, ללא מעורבות של הרקמות הרכות (גידים, רצועות, שרירים) שבאזור הכתף. לרוב הכאבים מופיעים בכתף אחת בלבד, אך תיתכן מעורבות של הכתף השנייה בחלק מהמקרים, אשר תופיע בתוך 5 שנים.

ברוב המקרים, כתף קפואה מופיעה לאחר גיל 50 והיא נפוצה יותר בנשים. 

השכיחות של קפסוליטיס היא 2%-3% מקרב האוכלוסייה.

הסיבה להתפתחות מצב זה אינה ידועה במלואה. 

צילום רנטגן של כתף קפואה

צילום: PK289 | Shutterstock


סימפטומים


סימפטומים של כתף קפואה הם כאב, נוקשות והגבלה בתנועה.

השלב הראשון נקרא "שלב הכאב", והוא נמשך כ-3-8 חודשים. בשלב זה מופיע כאב הדרגתי ללא נוקשות, שהולך ומתגבר עם הזמן. הכאב מופיע לרוב תוך כדי תנועת הכתף, אך יכול להופיע גם במנוחה ובלילה. 

בשלב השני ("שלב ההקפאה") הכאב בכתף פוחת, אך מופיעה נוקשות אופיינית וירידה משמעותית בטווח התנועה של הכתף. שלב זה נמשך 4-6 חודשים, אך הנוקשות יכולה להישאר לפרק זמן של מספר שנים. ל-61%-33% מהחולים נשארת הגבלה קבועה בתנועת הכתף.

בשלב האחרון ("שלב ההפשרה") פוחתת הנוקשות וטווח התנועה גדל. עם זאת, חזרה לטווח תנועה תקין ללא טיפול היא נדירה. 

סיבות וגורמי סיכון

מפרקי הגוף עטופים בקפסולה, שהם גידים העוטפים את עצמות המפרק ושומרים עליו במקומו. במצב של כתף קפואה, מתרחש עיבוי של הקפסולה הגורמת לתסמינים המקובלים (נוקשות, הגבלה בתנועה וכאבים). למרות שהתסמינים מופיעים על רקע תהליך דלקתי, אין הימצאות של תאי דלקת באזור הכתף בניגוד למצב רגיל של דלקת מפרקים

עם הזמן, עובי הקפסולה יורד ("שלב ההפשרה") ויש שיפור בטווח התנועה. 

גורמי הסיכון המרכזיים של כתף קפואה הם:

• חוסר תזוזה (אימוביליזציה) של מפרק הכתף. זהו מצב אופייני להחלמה מניתוחי חזה (כמו ניתוח לכריתת שד), להחלמה משבר או קרע באזור הכתף והיד, ולהחלמה משבץ מוחי הגורם לפגיעה נוירולוגית. 

• גיל - מעל 50.

• מין – נשים נוטות יותר לסבול מכתף קפואה.

• חבלה בכתף.

• נזק קודם לכתף.

• קפסוליטיס מופיעה לרוב כבעיה משנית למחלות כגון סוכרת, מחלה בבלוטת התריס, שחפת, פרקינסון, מחלה ממארת, מחלות לב או לאחר ניתוח בלב.

• אוטם שריר הלב (התקף לב), אוטם במוח (שבץ) או חבלה בכתף עלולים להאיץ את התפתחות הקפסוליטיס בכתף.

תופעות נלוות וסיבוכים

ללא טיפול מתאים, ברוב המקרים לא תהיה חזרה לטווח התנועה התקין לאחר הופעת כתף קפואה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנת כתף קפואה מתבססת על סיפור הרקע הרפואי ועל בדיקת החולה. 

ברוב המקרים, יישלחו המטופלים לביצוע צילום רנטגן של הכתף, בו ייראו ירידה בנפח המפרק ופגיעה במיקום של המעטפת העוטפת את הצוואר האנטומי של עצם הזרוע (עצם ההומרוס). 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בכתף קפואה כולל הקלה בכאבים ומניעת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. 

תרופות להקלת כאב בלבד (אנלגטיקה) ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAIDs) יעילות להקלת הכאב.

הזרקת סטרואידים למפרק הכתף יעילה כטיפול בכאב ולשיפור התנועה. נטילת סטרואידים בדרך פומית (בבליעה) יעילה נגד כאב, אך אין לסטרואידים השפעה על שיעור ההחלמה.

נמצא כי הנעה של הכתף יכולה לסייע בשמירה על טווח התנועה, וכי חימום או קירור של האזור יכולים להקל על הכאב ועל שחרור כתף קפואה. 

פיזיותרפיה לכתף קפואה חיונית על מנת לשמור על טווח תנועת הכתף, ועל מנת לצמצם את כיווץ השרירים באזור. תרגילים לכתף קפואה כוללים הנחת היד כנגד הקיר ו"טיפוס" על הקיר עם האצבעות והנחת הכתף על משטח מאוזן תוך כדי התכופפות, וניעה של הכתף כמטוטלת יחד עם הגרביטציה. 

במצבים מסוימים יבוצעו מניפולציות על הכתף בהרדמה כללית, כך שהמטופל לא ירגיש כאב והרופא יוכל לסייע בשחרור הקפסולה המהודקת.

במקרים נדירים ובמידה ופתרונות אחרים לא הביאו לשיפור התסמינים, קיים ניתוח ארתרוסקופי לכתף קפואה, אשר במהלכו המנתחים מבצעים חתך קטן באזור המפרק ומסירים את הרקמה הצלקתית והדביקה בקפסולה.

מניעה

טרם ידועה במלואה הסיבה המלאה להופעת כתף קפואה. עם זאת, כיוון שגורם הסיכון העיקרי להופעת המצב הוא חוסר תנועתיות של המפרק לאורך זמן ממושך, מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי לגבי חזרה לתנועה בהקדם לאחר פגיעה באזור או ניתוח המערב את אזור החזה או היד.


פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת SAPHO? דור 26/11/2020 01:39
  • שלום , בן 26 מאובחן עם דלקת מפרקים פסוריאטית וקרוהן. לקח די הרבה זמן עד שהחליטו שמדובר בדלקת מפרקים פסוריאטית, כי הכל התחיל לפני 6 שנים- כאבי גב ומפרקים, כחודשיים אחרי הופיע פסוריאזיס די קל במרפקים וגם פסוריאזיס אינברסה. לאחר מכן, לפני כ-4 שנים, התחילו כאבי בטן ואובחנתי עם קרוהן,והחליטו שמדובר בדלקת מפרקים פסוריאטית, או IBD RELATED ARTHRITIS, עד היום לא לגמרי ברור. העניין הוא שעיקר הכאבים שלי הם בעמוד השדרה החזי, בעצמות הבריח ובמפרקים העגולים של עצמות הבריח, בעצם החזה. גם במפרקים אחרים כמו- ברכיים, ירכיים, מרפקים, ושורשי כף היד. בנוסף יש לי כבר כמה שנים כאבים מאוד קשים מאחורי הרגליים ומדובר בסיאטיקה. האם , ולמרות שאין לי ACNE או כל מאפיין עורי של SAPHO, יכול להיות שמדובר ב SAPHO? קראתי באתר "UPTODATE" שלעיתים יכולה להיות תסמונת SAPHO שבאה יחד עם IBD והסתמנות של ספונדילוארתרופתיה, בלי ההופעה העורית שמאפיינת את SAPHO, ובנוסף קראתי שמאוד קשה לאבחן את התסמונת. תודה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ירך לא מאובחנים מיקי 16/11/2020 20:01
  • שלום רב !! 3 שנים כאבי ירך. אין אבחנה .שחיקת סחוס דרגה 2.יש לציין רק בצד אחד..במנוחה הכאבים נעלמים.הרופאים לא יודעים מה זה.יש לציין שאובחנתי בפיברומיאלגיה .וכן קרוהן קל ברקע. לוקחת הומירה ללא הטבה. הכאבים נודדים מהמפשעה לצד הירך ועוד סיבובים.מטריד מאוד שלא עולים על הבעיה.עשיתי 3 פעמים אמאיאר...???באמאיאר הראשון ראו בצקת בשריר אילאופסואס.אבל מאז נעלמה הבצקת והכאב לא חושב לעבור. מה דעתך ??? תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' יונתן וולמן 16/11/2020 21:25
  • הי, שחיקת סחוס יכולה להסביר כאבים בירך, במיוחד אם הם מופיעים במאמץ וחולפים במנוחה. זו הסיבה הכי שכיחה לכאבים במפרק, בעיקר מפרק בודד וגדול כמו הירך. במחלת מעי דלקתית כמו קרוהן יכולה להיות גם דלקת מפרקים, אולם אז מצופה לראות בMRI את הדלקת. אפשרות נוספת היא דלקת במפרק שמחבר את עמ"ש מתני לאגן (מפרק העצה והכסל/סאקרואיליאק) שמקרין לכיוון המפשעה. אפשרות נוספת הן נמק עצם של ראש הירך בעיקר כשלוקחים סטרואידים או יש מחלה דלקתית פעילה בגוף. לסיכום, בגלל תוצאות MRI תקינות כפי שאת מדווחת, הכי סביר שמדובר בשחיקה, וזו בעיה אורטופדית. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה וגואיפנזין לולי 11/11/2020 16:18
  • שמעתי על תזונה להיפוגליקמיה וגואיפנזין לריפוי פיברו מיאלגיה

  • + הוסף תגובה
תגובה דרוולמן 11/11/2020 18:23
  • הי, התזונה הזו (או כל שינוי תזונה אחר) לא מבוסס מדעית/מחקרית בפיברומיאלגיה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!