כתף קפואה (Adhesive capsulitis)

ראשי

תאור

כתף קפואה (קפסוליטיס דביקה) היא הגבלה מכאיבה של תנועת הכתף עקב מעורבות של מפרק הכתף עצמו, ללא מעורבות של הרקמות הרכות (גידים, רצועות, שרירים) שבאזור הכתף. הסיבה להתפתחות מצב זה אינה ידועה. השכיחות של קפסוליטיס היא 2%-3% מקרב האוכלוסייה, הגיל הממוצע הוא העשור השישי ויותר, והוא שכיח יותר בנשים. תיתכן מעורבות של הכתף השנייה ב-6%-17% מהמקרים אשר תופיע בתוך 5 שנים.
הסיבות להתפתחות קפסוליטיס הן משניות למחלות כוללות סוכרת, מחלה בבלוטת התריס, מחלות ריאה (שחפת), מחלה ממארת, מחלות לב או לאחר ניתוח בלב. אוטם שריר הלב, אוטם במוח או חבלה בכתף עלולים להאיץ את התפתחות הקפסוליטיס בכתף.

בדרך כלל יש לחולי כתף קפואה סיפור קודם של נזק לכתף. בתחילה לוקה החולה בכאב בכתף ללא נוקשות, מצב הנמשך 8-3 חודשים, מאוחר יותר מופיעה נוקשות (במשך 6-4 חודשים), ובהמשך הכאב דועך ונשארת נוקשות ניכרת (3-1 שנים). ל-61%-33% מהחולים נשארת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. בשלב ראשון (שלב הכאב), מתפתח כאב באופן הדרגתי, תוך כדי תנועת הכתף באזור שריר הטרפזיוס העליון. בנוסף מופיע כאב במצב מנוחה ובשנת הלילה. ייתכן כיווץ שרירים המגביר את ההפרעה בתנועת הכתף.

בשלב הבדיקה, הכאב דועך והנוקשות מתגברת, פחות כאב במנוחה ובלילה, אך תנועת הכתף מוגבלת יותר. בשלב ההחלמה, התסמין העיקרי הוא הגבלה בתנועת הכתף. קיים שיפור איטי במשך הזמן, אך החזרה לטווח תנועה תקין נדירה.

הגורם האחראי להתפתחות כתף קפואה אינו ידוע. בתחילה, קיים ריבוי של רקמה דלקתית ושל מספר פיברובלסטים, אך אין שינוי בציפוי (סינוביום) הפנימי של המפרק, ולא יימצאו תאי דלקת כמו בדלקת מפרקים. לא אותרה כל הפרעה במערכת החיסון הקשורה למחלה.

ד"ר ג'יזל גודארד


האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנת כתף קפואה מתבססת על הסיפור ועל בדיקת החולה. אין בדיקת דם או תמונת רנטגן טיפוסית. בצילום של המפרק ניתן לאבחן ירידה בנפח המפרק ופגיעה במיקום של המעטפת העוטפת את הצוואר האנטומי של עצם הזרוע (עצם ההומרוס).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל הקלה בכאבים ומניעת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. תרופות להקלת כאב בלבד (אנלגטיקה) ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים יעילות להקלת הכאב.

הטיפול בעזרת פיזיותרפיה חשוב ביותר על מנת לשמור על טווח תנועת הכתף, ועל מנת לצמצם את כיווץ השרירים באזור.

הזרקת סטרואידים למפרק הכתף יעילה כטיפול בכאב ולשיפור התנועה. נטילת סטרואידים בדרך פומית יעילה נגד כאב, אך אין לסטרואידים השפעה על שיעור ההחלמה.

טיפולים נוספים הם בניתוח כמו מניפולציה בהרדמה כללית, או ארתרוסקופיה.

פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסמונת ריינו איתן 09/01/2020 13:08
  • אני סובל מריינו וסקלודרמה מעל 10 שנים לא עובד כלל לאחרונה כאבים בכתף בוצע US קרעים בכתף האם יש קשר למחלה. תודה

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה ודיכאון שמעון Q5 06/12/2019 18:39
  • האם קיים קשר// מחקרים .. המעידים ש פיברומיאלגיה יכולה להיווצר כתוצאה דל בעיות הסתגלות דיכאון חרדה?

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה ותרופות אוראל 05/12/2019 20:01
  • שלום רב אני מאובחנת בפיברומיאלגיה כבר 12שנין נתנו לי לטיפול זאלדיאר ואמביאו לשינה ליריקה אני לא לוקחת. בתקופה האחרונה כשלושה חודשים חוויתי כאבים חזקים ברמה מאוד גבוהה לקחתי המון זאלדיאר מעל המינון כ 16 כדורים ליום והמון כדורי שינה כי הייתי מתעוררת משינה. שמתי לב כי התכווצויות החמירו ונהיה יותר חזקות האם המינון בית"ר יכול להיות שהחמירו את התכווצויות והתופעה נהיה יותר כואבת. האם הדבר יחלוף אחרי התנתקות הגוף מהתרופות והכיווצי שרירים יפחותו. האם הגוף בהרעלה ותופעות לוואי מרובות יש לציין שהבעיה שלי היא בראש בפנים ובקרקפת ובצוואר וכתפיים הכאבים כרגע מאוד קשים וממש כל חצי הפנים וגולגולת והקרקפת תחושה של ממש כמו חצויה לשניים. האם עשיתי לעצמי נזק ואי אפשר שהמצב ישתפר או אחרי תקופת הגמילה יהיה הטבה. יש לציין שללא כדורי שינה אנני נרדמת ולקחתי מינון גבוה כי אחרי שעתיים גם הייתי מתעוררת. האם תופעות הלוואי מחמירות את הקיים במקומות שאת סובלת מהם נגיד ברגליים לא ממש השפיע אלה במקומות שאני סובלת מהם כל הפנים הקרקפת הצוואר ושכמות. האם תהיה הטבה או גרמתי לעצמי נזק בלתי הפיך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!