הזעת לילה (Night sweats)

ראשי

תאור

הזעת לילה היא הזעה המתרחשת תוך כדי שינה וגורמת להרטבת כלי המיטה או הבגדים שישנים איתם. זיעה, המופרשת מבלוטות הזיעה בשכבת הדרמיס בעור, מורכבת ברובה ממים ואלקטרוליטים (בעיקר, נתרן ומעט אשלגן) וממעט חומרים נוספים כגון אלבומין ואוריאה. הרכב הזיעה משתנה בהתאם למאזן הנוזלים בגוף, לטמפרטורה וללחות החיצונית ולפעילות ההורמונלית והגופנית. 

הזעה המופיעה כתגובה לשינויים בטמפרטורת הגוף או הסביבה, לבוש מוגזם, מצב רגשי או בעקבות אכילת מזון מסוים, אינה אמורה להדאיג. עם זאת, הזעת לילה יכולה להעיד על קיום בעיה הורמונלית, מחלה זיהומית, מחלה ממארת או בעיה אחרת.

גבר שוכב במיטה וסובל מהזעת לילה

צילום: Shutterstock


סימפטומים


הזעת לילה מתאפיינת בהזעה הגורמת להרטבת המצבעים או הבגדים במהלך הלילה. במקרים מסוימים הזעה קיצונית עלולה אף לגרום להתעוררות ולהפרעות שינה.

באופן כללי, הזעות לילה עלולות להיות מלוות גם בסימפטומים כגון חום, ירידה במשקל, כאבים מקומיים, שיעול, שלשול או תסמינים אחרים, כתלות במחלת הבסיס שגרמה להזעת הלילה.

סיבות וגורמי סיכון

המצבים שעלולים לגרום להזעה לילית כחלק מהתסמינים כוללים:

• בעיות הורמונליות -  הזעה לילית היא אחד התסמינים המאפיינים את גיל המעבר (מנופאוזה) והפסקת המחזור אצל נשים. חלק מהנשים אף מדווחות על מספר אירועים כאלו בלילה ועל פגיעה משמעותית בשינה. בנוסף, פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), זיהום או דלקת של בלוטת התריס, עלולים גם הם להתבטא בהזעות לילה.

• מחלות זיהומיות - שחפת, ברוצלוזיס, טיפואיד, דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס זיהומית) ומחלת האיידס.

• מחלות ממאירות (סרטן) - הזעת לילה נפוצה בלימפומה מסוג הודג'קין, שבה מהוות הזעות הלילה אחד משלישיית התסמינים המאפיינים של לימפומות: חום, ירידה במשקל והזעות לילה (מכונה תסמיני B); לוקמיה; לימפומה מסוג נון-הודג'קין; חלק מסוגי סרטן הריאה ומזותיליומה (מחלה ממארת של מעטפת הריאה) עלולים אף הם להסתמן בהזעות לילה; תסמונת קרצינואיד (Carcinoid syndrome) עלולה לגרום להזעה משמעותית בלילה.

• מצבים אחרים – חרדה, נזק לעצבים האוטונומיים או ציסטה בחוט השדרה, פאוכרומוציטומה (גידול שפיר בבלוטת יותרת הכליה), הפרעות במח העצם, הפרעות שינה כמו דום נשימה בשינה. 

• תרופות - הזעות לילה עלולות להוות חלק מתופעות לוואי של תרופות מסוימות כגון תרופות נגד דיכאון וחרדה, הורמונים ותרופות נגד סוכרת, שנועדו להוריד את רמת הסוכר (גלוקוז) בדם.

תופעות נלוות וסיבוכים

הזעות לילה משמעותיות, שגורמות להתעוררות ומפריעות לשינה תקינה, מחייבות בירור רפואי כדי לשלול מספר מחלות ובעיות בריאותיות. אך, חשוב לזכור כי במרבית המקרים הזעת לילה היא תגובה לתנאי הסביבה בזמן השינה, ואין לראות בכל הזעת לילה רמז לקיומה של מחלה בסיסית, ודאי לא כזו המסכנת חיים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית על ידי רופא/ה יהוו על פי רוב הכוונה לאבחון המתאים. אם ההיסטוריה והבדיקה הגופנית אינן חושפות את המצב הרפואי הגורם לתסמיני המטופל/ת, יש להתחיל בבירור ראשוני הכולל בדיקות דם, בדיקות שתן וצילום חזה. בהתאם לתוצאות בדיקות אלה, עשוי/ה הרופא/ה להמליץ על בדיקות נוספות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לעתים קרובות אין צורך בטיפול, אך הרופא/ה האישי/ת ירצה לבדוק אם ישנם תסמינים נוספים. אם יש חשד כי תרופה שניטלת באופן קבוע גורמת להזעת לילה, במקרים רבים ניתן להחליפה בתרופה אחרת. במידה והבירור הרפואי יעיד על מחלת בסיס, יינתן טיפול כנגד אותה מחלה.

מניעה

מניעה של הזעות לילה קשורה למניעת הגורם או המחלה הבסיסית המובילה להזעות. עם זאת, כאשר חווים הזעת לילה, יש לוודא שלא ישנים בחדר חם מדי או תחת שמיכות רבות. במידה והדבר לא עוזר, יש לפנות לרופא/ה לצורך אבחון. 


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משחות דואק וזינדקלין אוריה 02/12/2020 01:19
  • תודה שענית לשאלה הקודמת ובקשר לקרם לחות גם לא להשים או שאפשר רק בבוקר אחרי מריחת המשחה ואחרי שהתיבשה

  • + הוסף תגובה
פצעונים אליה 29/11/2020 19:05
  • שלום דר, כבר חודשיים יש לי נקודות פצעונים על הפנים (שבדרך כלל נגרמים מלחות , הזעה וכו') איך לטפל בזה בדרך טבעית?

  • + הוסף תגובה
פצעונים ד"ר שמואל יורב 01/12/2020 19:19
  • לא מתמחה ברפואה טבעונית רק ברפואה קונבנציונלית

  • + הוסף תגובה
משחות דואק וזינדקלין אוריה 01/12/2020 14:08
  • שלום דוקטור רופא עור הביא לי משחת דואק לשים בלילה ומשחת זינדקלין בבוקר ורציתי לשאול אם בזמן השימוש אוכל לעשות על הפנים מסכת חימר ירוק או מסכות טבעיות שאני מכינה וכן אם אפשר לשים בבוקר אחרי משחת זינדקלין קרם לחות תודה מראש וסליחה על האורך חחחח

  • + הוסף תגובה
משחות דואק וזינדקלין ד"ר שמואל יורב 01/12/2020 19:18

הצטרפו לאינדקס הרופאים!