בריחת שתן (Incontinence)

ראשי

תאור

בעיות שליטה על מערכת השתן, או בריחת שתן, היא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן. בריחת שתן יכולה להתרחש כאשר את משתעלת, צוחקת, מתעטשת או מבצעת אימון כושר. ייתכן גם שתחושי בדחף פתאומי ללכת לשירותים, אך אינך מסוגלת להחזיק את השתן עד אשר עד מגיעה לשם. בעיות בשליטה על שלפוחית השתן הן תופעה נפוצה מאוד, בעיר אצל בני אדם מבוגרים יותר. במרבית המקרים התופעה אינה גורמת לבעיות בריאות קשות, אך התופעה יכולה בהחלט להיות לא נעימה ומביכה.

בריחת שתן יכולה להיות תופעה חולפת וקצת טווח הנגרמת כתוצאה מדלקת בדרכי השתן, כתוצאה מנטילת תרופה או כתוצאה מעצירות. הדבר הטוב ביותר הוא לטפל בגורם לתופעה. מאמר זה, בכל אופן, עוסק במצב של בריחת שתן המתרחש על בסיס כרוני.

ישנם שני סוגים של בריחת שתן המתרחשת על בסיס כרוני. חלק מן הנשים סובלות משני הסוגים גם יחדיו.

סימפטומים


התסמין המובהק ביותר של בריחת שתן הוא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן.
במידה ואת סובלת מפני מצב של בריחת שתן שמקורה בלחץ, ייתכן ותשחררי כמויות קטנות עד בינוניות של שתן בזמן שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או פעילויות דומות.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן כתוצאה מתחושת דחף, ייתכן ותסבלי מתחושת דחיפות לתת שתן, ותגלי שאת ניגשת לשירותים מספר פעמים רב. כאשר מדובר בבעיית שליטה בשלפוחית מסוג זה, ייתכן ותדלוף כמות שתן גדולה אשר תיספג בבגדייך, או שתזרום במורד הרגליים שלך.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן מעורבת, ייתכן ותסבלי מתסמינים של שני הסוגים.

סיבות וגורמי סיכון

בריחת שתן על בסיס כרוני יכולה להיגרם כתוצאה מן הסיבות המובאות להלן:

·         חולשה בשרירים בדרכי השתן התחתונות. 
·         בעיות או פגיעה בדרכי השתן או בעצבים השולטים על מערכת השתן.

בריחת שתן אשר מקורה בלחץ יכולה להיגרם כתוצאה מלידה, עליה במשקל, או מצבים רפואיים אחרים אשר מעמיסים ומותחים את מערכת השרירים של רצפת האגן. 

כאשר שרירי רצפת האגן אינם מסוגלים יותר לתמוך כראוי בשלפוחית השתן שלך, שלפוחית השתן צונחת ומפעילה לחץ על דפנות הנרתיק. אינך יכולה לחזק את השרירים אשר נמצאים מסביב לשופכה. השתן יכול לדלוף כתוצאה מהפעלת לחץ עודף על שלפוחית השתן שלך כתוצאה מכך שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או מבצעת מגוון פעולות אחרות. 

בריחת שתן אשר מקורה בתחושת דחף בלתי נשלט יכולה להיגרם גם כתוצאה מפעילות יתר של שרירי שלפוחית השתן, אשר דוחפים את השתן מחוץ לשלפוחית. 

הדבר יכול להיגרם כתוצאה מגירוי יתר של שלפוחית השתן, לחץ נפשי או בעיות נוירולוגיות כגון מחלת פרקינסון או שבץ מוחי.  בהרבה מן המקרים אין באפשרות הרופא לקבוע את הסיבה המדויקת להיווצרות הופעה של בריחת השתן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גניקולוג שיטפל בך ישאל אותך לגבי הרגלי השתייה השלך, מה את נוהגת לשתות ובאילו כמויות. הוא ישאל אותך כמה פעמים ביום את נותנת שתן ובאילו כמויות, ומהן כמויות השתן הדולפות ומספר הדליפות. ביצוע מעקב על דברים אלה במשך שלושה או ארבעה ימים יוכל לסייע לך למסור מידע מדויק יותר לרופא המטפל בך.

הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה ויבצע מספר בדיקות פשוטות על מנת לבדוק מהי הסיבה לקשיים שאת חווה בשליטה על שלפוחית השתן שלך. במידה והרופא  חושד כי מקורה של בריחת שתן היא במכלול של מספר בעיות ייתכן והוא יבקש ממך לבצע מספר בדיקות נוספות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מרבית בעיות השליטה בשלפוחית השתן ניתנות לטיפול וריפוי. 

הטיפול בחוסר שליטה שמקורו בלחץ על שלפוחית השתן כולל בין השאר:

·         ביצוע תרגילים על שם קגל (Kegel exercises) לחיזוק שרירי רצפת האגן. זהי אחת הדרכים הטובות ביותר לשיפור במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ.
·         שימוש במתקן תומך בנרתיק (pessary) הניתן להסרה. מתקן זה מסייע להפחית את הלחץ במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ, וזאת על ידי הפעלת לחץ על השופכה.
·         נטילת תרופות, אך לאלה תופעות לוואי בלתי נעימות.
·         ביצוע הליך ניתוחי על מנת לספק תמיכה לשלפוחית השתן או החזרתה למקומה. ההליך הניתוחי מבוצע רק לאחר שכשלו ניסיונות הטיפול האחרים.

במידה ואת סובלת מיותר מאשר זן אחד של בריחת שתן, הרופא המטפל בך יטפל תחילה בבעיה המציקה לך ביותר. לאחר מכן, במידה ומתגלה צורך לכך, הוא יטפל בבעיה השניה.

ייתכן וצמצום כמויות הקופאין שאת צורכת על בסיס יומי, כגון: תה, קפה או משקאות מוגזים, תוכל לסייע לך לטפל בבעיה.

מניעה

חיזוק שרירי רצפת האגן על ידי ביצוע תרגילים על שם קגל תוכל להפחית את רמת הסיכון שלך ללקות בבעיות שליטה על מערכת השתן שלך. במידה ואת מעשנת, חשבי לחדול מכך. הפסקת העישון תגרום לך להשתעל פחות, דבר אשר יכול לסייע לך לשלוט יותר במצב של בריחת שתן.


פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי בטן ודימום ליאן 19/01/2020 00:11
  • דר שלום, בת 68. חודש וחצי עם כאבי בטן שמעיר אותי בלילה וגם בכל אזור הבטן שמקרין לגב. עשיתי בדיקה ידנית שהרופא אמר שהכל בסדר. עשיתי U.s וגינלי וכן U.s בטן שהכל תקין. להלן תוצאות U.s וגינאלי: ר 24X(:מ"מ( םחרה לדוג 21X 38 :םחר תמקר ןיקת :םחרה תיריר ,מ"מ2:יבועב הרידס:תירירה רואית הטעומ תומכב לזונ םע:םחר ללח :)מ"מ( לדוגב 3.6 :סלגוד לזונ אלל שחלה ימנית 23X(מ"מ(:לדוגב 16 :1 אצממ :יטסיצ הנבמ הפצנ הכותב םירידס תולובג םע ; לולצ בגודל:(מ"מ)17 X 14 תילאמש הלחש בגודל:(מ"מ)17 X 8 מבנה:מבנה וגודל תקינים. לפתע עכשיו הייתי בשירותים וראיתי טיפה דם על הנייר, הכנסתי מגבון לבפנים ואכן יש הפרשה אדומה/חומה. עדיין עם כאבי בטן. הסימן הזה זה סרטן? ברחם או בצוואר הרחם? די בשוק. תודה וסליחה על אורך השאלה.

  • + הוסף תגובה
תוצאות הבדיקה בשנית ליאן 19/01/2020 00:16
  • בטעות יצא לא נכון, להלן התוצאות, תודה רבה. רחם /דוגלס גודל הרחם(מ"מ)38x21x24 רקמת רחם תקין. רירית הרחם: בעובי 2 ס"מ תיאור הרירית סדירה חלל רחם עם נוזל בכמות מועטה בגודל 6.3(מ"מ דוגלס ללא נזל שחלה ימנית בגןדל 16x23 (מ"מ) ממצא 1: בתוכה ניצפה נוזל ציסטי צלול, עם גבולות סדירים בגודל (מ"מ) 14x17 שחלה שמאלית בגודל (מ"מ) 8x17 מבנה וגודל תקינים

  • + הוסף תגובה
הייתי אצל הרופא ורשם ארוזיו, מה זה? ליאן 21/01/2020 09:47
  • דר יקר שלום, אתמול הייתי אצל רופא שבדק וכתב: השבוע הופיע דימום נרתיקי בעת ניגוב לאחר הטלת שתן. אין צריבה בהטלת שתן. בבדיקה - צואר רחם תקין למעט ארוזיו קטן בשעה 9. רחם וטפולות - ב.מ.פ נלקח פאפ HPV. אמה של המטופלת נפטרה לדבריה מגידול גינקולוגי. שחלות? אבחנה: • POSTMENOPAUSAL BLEEDING מה זה ארוזיו? מסוכן? תחילת סרטן? מה עושים אם יש דבר כזה ארוזיו איך מטפלים או זה נעלם לבד? צריך אנטיביוטיקה או ניתוח? הרופא לא אמר לי כלום אלא לחכות לבדיקת הפאפ. אנא תשובתך תודה מקרב לב

  • + הוסף תגובה
ravid ravidelmaliach1991@gmail.com 20/01/2020 15:59
  • לפני כשבעה חודשים לפני עשיתי בדיקת פאפ ויצא תוצאה של תהליך דלקתי...אחרי התוצאה הזו קיבלתי אנטיביוטיקה לנרתיק ועשיתי פאפ חוזר אחרי ארבע חודשים וקיבלתי תוצאה של בדיקת פאפ ASCUS HPVשלילי. את הבדיקה הראשונה עשיתי מפאת כך שיש לי דימומים קבועים בוקר אחרי קיום יחסים (לא מאסיביים). לפני שנה וחצי עברתי לידה עם PPH ולאחר מכן גרידה בעקבות רזידוה... מאז הגרידה קיבלתי פעמיים בשנה מחזור.. האם יש קשר לתוצאה של הבדיקות פאפ? אני כרגע ממתינה לתשובה של הביופסיה, מה שנכתב בהפנייה של הביופסיה זה AWE בשעה 9

  • + הוסף תגובה
קולפוסקופיה מינה 19/01/2020 17:19
  • שלום בת 43 לאחר קולפוסקופיה בה נלקחה ביופסיה... בקולפוסקופיה נכתב Adequate TZ1 cervical epithelium shown ab normal acetic acid sraining AWE 9 oclock was biopsed silver nitrate applicatiin for hemostasis נלקח עקב פאפ cin 1 hpv מה כל זה אומר? אם היה משהו חריג בקולפוסקופיה הרופא היה אומר לי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!