בריחת שתן (Incontinence)

ראשי

תאור

בעיות שליטה על מערכת השתן, או בריחת שתן, היא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן. בריחת שתן יכולה להתרחש כאשר את משתעלת, צוחקת, מתעטשת או מבצעת אימון כושר. ייתכן גם שתחושי בדחף פתאומי ללכת לשירותים, אך אינך מסוגלת להחזיק את השתן עד אשר עד מגיעה לשם. בעיות בשליטה על שלפוחית השתן הן תופעה נפוצה מאוד, בעיר אצל בני אדם מבוגרים יותר. במרבית המקרים התופעה אינה גורמת לבעיות בריאות קשות, אך התופעה יכולה בהחלט להיות לא נעימה ומביכה.

בריחת שתן יכולה להיות תופעה חולפת וקצת טווח הנגרמת כתוצאה מדלקת בדרכי השתן, כתוצאה מנטילת תרופה או כתוצאה מעצירות. הדבר הטוב ביותר הוא לטפל בגורם לתופעה. מאמר זה, בכל אופן, עוסק במצב של בריחת שתן המתרחש על בסיס כרוני.

ישנם שני סוגים של בריחת שתן המתרחשת על בסיס כרוני. חלק מן הנשים סובלות משני הסוגים גם יחדיו.

סימפטומים


התסמין המובהק ביותר של בריחת שתן הוא שחרור בלתי רצוני ובלתי נשלט של שתן.
במידה ואת סובלת מפני מצב של בריחת שתן שמקורה בלחץ, ייתכן ותשחררי כמויות קטנות עד בינוניות של שתן בזמן שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או פעילויות דומות.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן כתוצאה מתחושת דחף, ייתכן ותסבלי מתחושת דחיפות לתת שתן, ותגלי שאת ניגשת לשירותים מספר פעמים רב. כאשר מדובר בבעיית שליטה בשלפוחית מסוג זה, ייתכן ותדלוף כמות שתן גדולה אשר תיספג בבגדייך, או שתזרום במורד הרגליים שלך.

במידה ואת סובלת ממצב של בריחת שתן מעורבת, ייתכן ותסבלי מתסמינים של שני הסוגים.

סיבות וגורמי סיכון

בריחת שתן על בסיס כרוני יכולה להיגרם כתוצאה מן הסיבות המובאות להלן:

·         חולשה בשרירים בדרכי השתן התחתונות. 
·         בעיות או פגיעה בדרכי השתן או בעצבים השולטים על מערכת השתן.

בריחת שתן אשר מקורה בלחץ יכולה להיגרם כתוצאה מלידה, עליה במשקל, או מצבים רפואיים אחרים אשר מעמיסים ומותחים את מערכת השרירים של רצפת האגן. 

כאשר שרירי רצפת האגן אינם מסוגלים יותר לתמוך כראוי בשלפוחית השתן שלך, שלפוחית השתן צונחת ומפעילה לחץ על דפנות הנרתיק. אינך יכולה לחזק את השרירים אשר נמצאים מסביב לשופכה. השתן יכול לדלוף כתוצאה מהפעלת לחץ עודף על שלפוחית השתן שלך כתוצאה מכך שאת משתעלת, מתעטשת, צוחקת, מתעמלת או מבצעת מגוון פעולות אחרות. 

בריחת שתן אשר מקורה בתחושת דחף בלתי נשלט יכולה להיגרם גם כתוצאה מפעילות יתר של שרירי שלפוחית השתן, אשר דוחפים את השתן מחוץ לשלפוחית. 

הדבר יכול להיגרם כתוצאה מגירוי יתר של שלפוחית השתן, לחץ נפשי או בעיות נוירולוגיות כגון מחלת פרקינסון או שבץ מוחי.  בהרבה מן המקרים אין באפשרות הרופא לקבוע את הסיבה המדויקת להיווצרות הופעה של בריחת השתן.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גניקולוג שיטפל בך ישאל אותך לגבי הרגלי השתייה השלך, מה את נוהגת לשתות ובאילו כמויות. הוא ישאל אותך כמה פעמים ביום את נותנת שתן ובאילו כמויות, ומהן כמויות השתן הדולפות ומספר הדליפות. ביצוע מעקב על דברים אלה במשך שלושה או ארבעה ימים יוכל לסייע לך למסור מידע מדויק יותר לרופא המטפל בך.

הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה ויבצע מספר בדיקות פשוטות על מנת לבדוק מהי הסיבה לקשיים שאת חווה בשליטה על שלפוחית השתן שלך. במידה והרופא  חושד כי מקורה של בריחת שתן היא במכלול של מספר בעיות ייתכן והוא יבקש ממך לבצע מספר בדיקות נוספות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מרבית בעיות השליטה בשלפוחית השתן ניתנות לטיפול וריפוי. 

הטיפול בחוסר שליטה שמקורו בלחץ על שלפוחית השתן כולל בין השאר:

·         ביצוע תרגילים על שם קגל (Kegel exercises) לחיזוק שרירי רצפת האגן. זהי אחת הדרכים הטובות ביותר לשיפור במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ.
·         שימוש במתקן תומך בנרתיק (pessary) הניתן להסרה. מתקן זה מסייע להפחית את הלחץ במקרה של דליפת שתן כתוצאה מתחושת לחץ, וזאת על ידי הפעלת לחץ על השופכה.
·         נטילת תרופות, אך לאלה תופעות לוואי בלתי נעימות.
·         ביצוע הליך ניתוחי על מנת לספק תמיכה לשלפוחית השתן או החזרתה למקומה. ההליך הניתוחי מבוצע רק לאחר שכשלו ניסיונות הטיפול האחרים.

במידה ואת סובלת מיותר מאשר זן אחד של בריחת שתן, הרופא המטפל בך יטפל תחילה בבעיה המציקה לך ביותר. לאחר מכן, במידה ומתגלה צורך לכך, הוא יטפל בבעיה השניה.

ייתכן וצמצום כמויות הקופאין שאת צורכת על בסיס יומי, כגון: תה, קפה או משקאות מוגזים, תוכל לסייע לך לטפל בבעיה.

מניעה

חיזוק שרירי רצפת האגן על ידי ביצוע תרגילים על שם קגל תוכל להפחית את רמת הסיכון שלך ללקות בבעיות שליטה על מערכת השתן שלך. במידה ואת מעשנת, חשבי לחדול מכך. הפסקת העישון תגרום לך להשתעל פחות, דבר אשר יכול לסייע לך לשלוט יותר במצב של בריחת שתן.


פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת PAP michbur@hotmail.com 24/08/2019 19:29
  • יל 28 בעבר בדיקת PAP תקינה,חוסנתי 3 חיסונים לפני כ- 10 שנים בדיקה אחרונה:low grade sil encompassing hpv mild dysplasia cin1 שאלותי: האם זה מעיד על מצב טרום סרטני? האם הבדיקה בדקה נבדק ואושר שנמצאה נוכחות וירוס הפפילומה איך התוצאה מתיישבת עם העובדה שחוסנתי, לא יכולתי להדבק לפני קבלת החיסון במלואו מה עלי לעשות עכשיו low grade sil encompassing hpv mild dysplasia cin1 שאלותי: האם התוצאה מעידה על מצב טרום סרטני איזה בדיקות עלי לבצע עכשיו האם הבדיקה מצאה ע"י בדיקה ספציפית נוכחות וירוס הפפילומה או שזו רק על סמך הפתולוגיה של התאים איך יכולתי להדבק אם חוסנתי חסון מלא (לא יכולתי להדבק לפני 2017)

  • + הוסף תגובה
2 2 23/08/2019 14:44
שלא בקשר לאבסטין אסתי 22/08/2019 11:38
  • שלום, האם שימוש באבסטין עשוי גם להחליש את המערכת החיסונית, ולהחליש את תמונת הדם ? להוריד משהו במצב המערכת החיסונית בדם ? תודה לך .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!