בדיקת הריון ( , Beta-hCG ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:בריאות האישה

תיאור

הריון הוא אחת מהתופעות והתהליכים המופלאים שבטבע, המתחיל ממפגש של תא זרע וביצית. שינויים רבים עוברים על האישה ההרה בפן הגופני כמו גם בנפשי. נשים רבות מספרות כי כבר בשלב הפריית הביצית או ימים מועטים לאחר מכן הרגישו שהן בהריון. פרט לתחושות אלו, ישנן בדיקות פשוטות המאפשרות לדעת בוודאות אם אכן גדל לו עובר ברחם (מחשבון שבועות הריון).
אחת הבדיקות הפשוטות, הזולות והזמינות היא בדיקת הריון ביתית.

כבר בתחילת ההריון מפורש הורמון הנקרא Beta-hCG למחזור הדם של האישה ההרה. hCG מופרש רק בזמן הריון ולא בזמנים אחרים, לכן נוכחותו מצביעה על הריון. ממחזור הדם הורמון hCG מוצא דרכו לשתן, כך ניתן לאתר אותו בבדיקת דם להריון או בבדיקת שתן. כיוון שבדיקת הריון ביתית מסוגלת לזהות הימצאות הורמון hCG בשתן, היא נחשבת לאמינה מאד לצורכי גילוי הריון.

אישה אוחזת בדיקת הריון ביתית עם שני קוויםאוכלוסיות בסיכון

ככל שרמת ההורמון בשתן גבוהה יותר כך הבדיקה הופכת אמינה יותר. לכן במצבים בהם בדיקת ההריון נעשית מוקדם מידי, התוצאות יכולות להיות שליליות למרות שקיים הריון. לעומת זאת, אם בדיקת הריון מעלה תוצאה חיובית הרי שהריון וודאי.

מתי עושים בדיקת הריון?

בדיקת הריון רצוי לבצע בכל פעם שקיימת סבירות להריון, בין אם בגלל קיום יחסי מין לא מוגנים או בעקבות מחזור חודשי שמבושש להגיע. החשיבות לביצוע בדיקת הריון הינה בידיעה מוקדמת על קיומו של ההריון, דבר המאפשר לאישה לשנות את הרגליה בהתאם (הפסקת עישון ו/או צריכת אלכוהול וכד').

בדיקת הריון ביתית אינה יכולה לאתר הריון מיד לאחר הפריית הביצית, ולכן אין טעם לבצעה מיד לאחר או בסמוך לקיום יחסי המין. בדיקת הריון יכולה לאתר הריון כיומיים עד שלושה ימים לפני המועד בו אמור להגיע המחזור החודשי.

אם תוצאות הבדיקה הביתית חיוביות יש לבצע גם בדיקת דם לגילוי הריון בעזרת הפניה מרופא הנשים או משפחה.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך להתכונן מראש לביצוע בדיקת הריון ביתית. כל הנדרש הוא מספר טיפות שתן, עדיף השתן של הבוקר, כיוון שהוא מרוכז יותר.


אופן ביצוע הבדיקה

ישנן ערכות בדיקת הריון ביתיות רבות, שרובן נחשבות לאמינות מאוד. צורתה של ערכה אחת יכול להיות שונה מהשנייה, אך הרעיון הבסיסי זהה: צ יש להטיל שתן לתוך כוס ולטבול מעין מקלון פלסטיק בכוס למשך מספר שניות. לאחר מכן, יש להמתין מספר דקות (משתנה בין ערכה לערכה) שלאחריהן התשובה לשאלה האם את בהריון תהיה בידך. 

כאמור בדיקת הריון נעשית גם באמצעות בדיקת דם להריון פשוטה.

אחרי בדיקת הריון

קיימות כמובן שתי תוצאות אפשריות לבדיקה זו:

אם התוצאה שלילית אך רמת החשד שלך להריון עדין גבוהה, מומלץ להמתין מספר ימים ולחזור על הבדיקה, שכן ככל שחולף זמן מהפריית הביצית הבדיקה הופכת לאמינה יותר, עם העלייה ברמת הורמון hCG.

אם התוצאה חיובית, את בהריון. מומלץ לפנות לרופא נשים בכדי לבצע בדיקת דם לגילוי הריון כמו גם לקבל הנחיות לשינוי אורח חיים ומעקב הריון.


פיענוח תוצאות

בדיקת הריון ביתית: לאחר טבילת מקלון הערכה בשתן יופיעו על המקלון קו אחד או שניים (קו זו הצורה הקיימת ברוב הערכות אך זו יכולה להיות כל צורה). הקו הראשון המופיע הינו קו ביקורת המופיע תמיד בין אם יש הריון או לא, כדי לציין כי הערכה תקינה והבדיקה נעשתה כראוי. 

אם נותר רק קו אחד הרי שהתוצאה שלילית אינך בהריון (או שהבדיקה נעשתה בשלב מוקדם מידי), אם מופיעים שני קווים, התוצאה חיובית. את בהריון. מזל טוב. 

בדיקת דם: הריון ניתן לגלות גם באמצעות בדיקת דם. תוצאות בדיקת הדם ניתנות כערך מספרי המציין את כמות ההורמון Beta-hCG, ככל שההריון נמצא בשלב מתקדם יותר כמות ההורמון עולה. כך למשל בשבוע השלישי להריון הרמה של ההורמון נעה בין 5-50.

 נכתב על ידי ד"ר צחי לנדא

בן או בת? הכנסו לפורום מין הילוד ותגלו >>>מאמרים לפי נושא בדיקת הריון

מאמרים נוספים בתחום
קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>> אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה צריכה לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לעבור ב...
כל אישה יודעת שברגע שהיא נכנסת להיריון, היא נכנסת למסדרון ארוך שכולל אינספור בדיקות. מטרתן לבדוק את מצב העובר, ולאבחן בעיות שונות, אם הן קיימות. זאת על מנת שיהיה ניתן להתמודד איתן בזמן, עד הרגע בו העו...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת הריון

שאלות נוספות בתחום
התופעה שאת מתארת מתאימה להגדרה של דימום בין-מחזורי, כלומר דימום שמגיע ללא קשר לדימום הווסתי אלא במהלך המחזור החודשי. המונח המקצועי הוא Metrorrhagia. הסיבות לכך קשורות בחוסר איזון הורמונלי כלשהו. ...
הדימום שאת מתארת יכול היה להיות תוצאה של כמה דברים, ביניהם בדיקות וגינליות שעלולות היו לגרום לדימום, בעיקר אם במהלכן נפצע צוואר הרחם; היפרדות חלקית של השליה; או שהדימום פשוט היה תחילת תהליך הלידה ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!