אקנה (Acne)

ראשי

תאור

אקנה (פצעי בגרות) הוא בעיית עור מטרידה וקשה להסתרה, כיוון שהפצעים מופיעים בפנים, בצוואר, בחזה, בגב ובכתפיים. פצעי האקנה נוצרים עקב פעילות חיידקים בבלוטות החלב (שומן שהעור מפריש) שהפתח שלהן נסתם על ידי עודף השומן ותאי עור מתים. פצעי בגרות עיקשים מאוד ומתרפאים באיטיות, וכשהם מתחילים להיעלם מופיעים פצעים חדשים. הופעת הפצעים יכולה להימשך חודשים רבים ואפילו שנים עד לריפוי מלא, תלוי בדרגת החומרה של האקנה. אמנם המחלה עצמה לא גורמת נזק בריאותי, אך פצעי אקנה עלולים להותיר צלקות על גבי העור ובמקרים מסוימים להוביל למצוקה נפשית.


קראו עוד: מהן הדרכים שבאמת מועילות לטיפול בפצעי בגרות?


לרוב פצעי אקנה מופיעים בגיל הנעורים, על רקע של שינויים הורמונליים משמעותיים, ולמעלה משלושת רבעי מבני הנוער יסבלו מהם. אף על פי כן, בשנים האחרונות אנו עדים להתפרצויות אקנה גם אצל מבוגרים. 


פצעי אקנה

פצעי אקנה הם בעית עור נפוצה ומטרידה, במיוחד בגיל ההתבגרות


במקרים הקלים הטיפול באקנה מורכב מניקוי יומיומי של העור עם תכשיר עדין ומריחת משחה לטיפול באקנה, שלא דורשת מרשם רופא. במקרים חמורים יותר של אקנה רצוי לפנות לרופאי עור, שיוכל להמליץ על תרופות מרשם לטיפול מקומי בפצעים או לבליעה. 

 

תרופות לטיפול באקנה:
רואקוטן


סימפטומים


פצעי אקנה יכולים להופיע במספר צורות:


קומדונים: נוצרים עקב חסימת הנקבוביות (פתחי תעלות זקיקי השיער) על ידי הפרשות חלב (סבום) ותאי עור מתים. קומדונים פתוחים נקראים "ראשים שחורים", בגלל הצבע הכהה של "הפקק" הנוצר בתוך בפתח הנקבובית. קומדונים סגורים נקראים "ראשים לבנים" כי הם מופיעים בצורת גבשושיות בצבע העור.


חטטים: גבשושיות הבולטות מעל פני העור, המהווים סימן לדלקת או זיהום של זקיקי השיער. החטטים בדרך כלל אדומים וכואבים.


תפיחות מוגלתיות: גבשושיות בולטות וכואבות בצבע אדום עם ראש מוגלה בצבע לבן ודלקת מסביבו.


גושים: תפיחות גדולות, מוצקות וכואבות מתחת לפני העור, שנוצרות כתוצאה מהצטברות הפרשות עמוק בתוך זקיקי השיער.


ציסטות: גושים כואבים, מלאי מוגלה שנמצאים מתחת לפני העור, שעלולים להשאיר צלקות.


פצעי בגרות מופיעים באזורים בהם מספר בלוטות החלב הפעילות הוא הרב ביותר, כגון הפנים, העורף, החזה, הגב והכתפיים. 


סיבות וגורמי סיכון

הגורמים להתפתחות אקנה כוללים:


- ייצור יתר של חלב (sebum), הקשור לרוב לשינויים הורמונליים.

- הצטברות תאי עור מתים בפני השטח של העור שגורמת לחסימת פתחי נקבוביות.

- נוכחות חיידקים.


בלוטות החלב, שנפתחות אל תעלות זקיקי השיער, מפרישות את החומר השומני שהן מייצרות לשימון השיער והעור דרך תעלת השערה החוצה, אל פני העור. הצטברות כמויות עודפות של החלב ותאי העור המתים בפתחי נקבוביות יוצרת מעין פקק, שלוחץ על דפנות תעלת זקיק השערה וגורם לנפיחות, זיהום חיידקי והתפתחות דלקת.


לשינויים הורמונליים תפקיד חשוב בהתפתחות פצעי אקנה או החמרתם. עלייה ברמות הורמוני מין (אנדרוגנים) בתקופת גיל ההתבגרות אצל הבנים והבנות גורמת להגדלת בלוטות החלב ולייצור מוגבר שלו. גם שינויים הורמונליים לפני הופעת המחזור החודשי ובמהלך הריון, שימוש בגלולות למניעת הריון או הפרעות באיזון הורמונלי עקב מחלות מסוימות עלולים להשפיע על ייצור החלב והתפתחות פצעי אקנה.


גורמים נוספים שעלולים להשפיע על התפתחות או להחמרת האקנה כוללים:


רקע תורשתי: לסוג העור ולאיזון הורמונלי יש קשר הדוק לתורשה, לכן סביר להניח שנער או נערה יפתחו פצעי אקנה אם הוריהם סבלו מהתופעה.


שימוש לא נכון בתכשירי טיפוח או תכשירים לא מתאימים: שימוש בחומרים שמנוניים, קרצוף יתר של העור או מוצרי קוסמטיקה חריפים מדי עלולים להביא לגירוי יתר של העור ולגרום להחמרת פצעי בגרות.


חיכוך או הפעלת לחץ על העור: לחץ שנוצר על ידי פריטים שונים כמו טלפונים או טלפונים ניידים, קסדות, צווארונים הדוקים מדי או תיקי גב.


תרופות מסוימות: טיפול בתרופות ממשפחת הקורטיזון, תרופות הורמונליות שונות וליתיום לטיפול בהפרעות מצב הרוח.


תזונה: למרות שנוטים להמעיט בערך התזונה בהקשר של אקנה, מחקרים מסוימים מצביעים על כך שמוצרי חלב ומזונות עתירי פחמימות עלולים לעורר התפרצות פצעי בגרות. גם אכילת שוקולד קשורה לעלייה בכמות ובחומרת הפצעונים. לעומת זאת, מסתמן שאכילת מזונות שומניים אינה משפיעה לרוב על מצב האקנה. אך בכל מקרה לא רצוי להגזים באכילתם מטעמים בריאותיים אחרים.


תזונה לקויה ולא מאוזנת עלולה להחמיר את מצב העור, להאט את ההחלמה מאקנה ולהגביר את הסיכון לצלקות אקנה.


סטרס ולחץ: הופעת פצעי אקנה עלולה להתפרץ או להחמיר בתקופות של לחץ ומתח, במיוחד כשהם נמשכים זמן רב.


<<לפורום אקנה>>

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בפצעי אקנה מתמקד בהקטנת ייצור החלב, הגברת קצב נשירת תאי העור המתים, טיפול בזיהום החיידקי, צמצום הדלקת ומניעת צלקות אקנה. כל סוגי הטיפולים באקנה לוקחים זמן, כך שיעברו ארבעה עד שמונה שבועות עד שניתן יהיה להבחין בתוצאות. יתכן שמצב העור אף יחמיר, לפני שישתפר.


טיפולים מקומיים בפצעי בגרות יכולים לכלול תכשירים לטיפול נקודתי בפצעוני האקנה, תרחיצים ותחליבים שמפחיתים הפרשת החלב, הורגים חיידקים ומעודדים את השלת תאי העור המתים ואת ריפוי הפצע. תרחיצים ותחליבים אלו מכילים חומרים פעילים כגון: בנזואיל פראוקסיד (benzoyl peroxide), גופרית, רסורצינול, חומצה סליצילית (salicylic acid) וחומצת חלב. תכשירים אלו מיועדים לטיפול בפצעי אקנה קלים ואינם דורשים מרשם רופא.


אם פצעי הבגרות חמורים יותר או שאינם מגיבים לטיפול זה, מומלץ לפנות לרופא עור שישקול טיפולים תרופתיים.


טיפול תרופתי מקומי


ישנם מספר קרמים, תמיסות או ג'לים שמיועדים למריחה על הפצעים בעור לאחר ניקוי העור, שהנפוצים ביניהם:


נגזרות של ויטמין A: חומצה רטינואית, טרטינואין ואדפלן מעודדים השלת תאי העור המתים, מפחיתים את הפרשת החלב ומונעים היווצרות קומדונים (ראשים שחורים או לבנים). חומרים אלו לעלולים לגרום לגירוי קל של העור, לכן יש להתחיל את השימוש בהם בהדרגה ולהקפיד להימנע מחשיפה לשמש.


חומרים אנטיביוטיים: חומרים אנטיביוטיים הורגים את החיידקים שאחראיים לדלקת ולמוגלה האופייניים לפצעי אקנה. חומרים אלו כוללים: נאומיצין, קלינדמיצין או אריתרומיצין, לפעמים בשילוב עם בנזואיל פראוקסיד.


תכשירים אלו או השילוב ביניהם, בהתאם לשיקול הרופא, אינם פועלים מיד ויכולים לעבור מספר שבועות עד שרואים הטבה משמעותית במצב העור. במקרים מסוימים תיתכן אף החמרה לפני השיפור או תופעות לוואי כגון: אדמומית, יובש וקילוף העור באזור המריחה. 


תרופות לטיפול באקנה הניתנות לבליעה


אם פצעי אקנה אינם עוברים לאחר הטיפול החיצוני או כשהבעיה חמורה, הרופא עשוי לרשום מספר תרופות הניתנות לבליעה, לעתים בנוסף לשימוש בקרמים או ג'לים ותכשירים לטיפוח העור המותאמים לאקנה. 


אנטיביוטיקה: אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין או דוקסיציקלין מסייעת להרוג את החיידקים שגרמו להתפרצות אקנה וכך מפחיתה את התפתחות הפצעים והדלקת. הטיפול האנטיביוטי נמשך כשלושה-ארבעה חודשים. 


גלולות למניעת הריון: גלולות למניעת הריון, שמשלבות אסטרוגן ופרוגסטרון, מסייעות לטיפול באקנה אצל נשים ונערות, כי הן מסדירות את רמות ההורמונים. 


איזוטרטינואין: איזוטרטינואין, נגזרת של ויטמין A, מיועדת לטיפול באקנה חמור במיוחד, שאינו מגיב לטיפולים אחרים. זו תרופה חזקה ויעילה, אך יש לה גם הרבה תופעות לוואי מסוכנות כמו פגיעה בכבד, יובש קשה בעור ודלקת מעי גס. התרופות שמכילות איזוטרטינואין גורמות גם למומים מולדים קשים ולכן, נטילתן אסורה בהריון.


טיפולים נוספים בפצעים או בצלקות אקנה

במקרים מסוימים אפשר לבצע גם:


-טיפול באור, שעוזר להכחיד את החיידקים הגורמים לזיהום ודלקת בבלוטות החלב.

-קילוף עור (פילינג) בעזרת חומצות בריכוזים שונים ושיוף עדין של העור (micro-dermabrasion) מועילים להשלת תאי העור מתים וממריצים את התחדשותו. בנוסף, שיטות אלה עוזרות גם לטיפול בצלקות אקנה.


מניעה

ייתכן שיהיה צורך להמשיך את הטיפול באקנה גם כאשר הפצעים מחלימים או נעלמים, כדי למנוע הופעה של פצעי אקנה חדשים. יש לשוחח עם הרופא המטפל בך על הדרכים בהן ניתן למנוע את ההתפרצות המחודשת של פצעי בגרות.

מומלץ להקפיד על שטיפה וניקוי של העור בעזרת תכשיר ניקוי עדין וכמובן להימנע מנגיעה וחיטוט באזורים הנגועים בפצעי אקנה. 


דרכים נוספות למניעת הופעת פצעי אקנה הן בין השאר:

·         שטיפת האזורים המועדים לפצעי אקנה פעמיים ביום.

·         שימוש בתרופות נגד פצעי בגרות הנמכרות ללא מרשם על מנת לייבש את עודף החלב בעור

·         הימנעות מאיפור כבד

·         הסרת האיפור לפני השינה

·         לבישת בגדים שאינם צמודים לעור

·         מקלחת לאחר התעמלות או פעילות גופנית מאומצתפורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יבלת על האצבע משה 12/08/2019 14:12
  • גדלו לי על האצבע מעין נקודות כאלה שאם לוחצים עליהן חזק הן מפרישות חומר. מרגיש מחוספס למגע

  • + הוסף תגובה
יבלת בכף היד מדבקת רונן 12/08/2019 12:08
  • היי , לאחר התייעצות עם מומחה ברפואת עור ומין הבנתי שהדבקה מיבלת בכף היד לאיבר המין היא כמעט אפסית .. מכיוון שמדובר בזנים שונים של הוירוס .. האם זה נכון או שהוא טועה?

  • + הוסף תגובה
יבלת בעקב Eliy1970 02/08/2019 11:05
  • שלום דר' אני סובל מס' חודשיים מיבלת בעקב הרגל, חנקן נוזלי וורומאל לא עזרו, המצב התדרדר וכעת אני לא מסוגל לדרוך על העקב, נקבע לי תור לניתוח דרך קופ"ח לעוד חודשיים מהיום, אני לא מסוגל לחכות חודשיים לניתוח, האם יש דרך אחרת באופן פרטי (יש ברשותי ביטוח בריאות פרטי) לקבל תור מהיר לניתוח ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!