גיל המעבר (מנופאוזה) (Menopause)

ראשי

תאור

גיל המעבר, מנופאוזה, או ההפסקה המוחלטת של הופעת הווסת והפסקת הפוריות, הוא תהליך ביולוגי טבעי ולא מחלה. יחד עם זאת, התסמינים הגופניים והנפשיים של גיל המעבר עלולים לשבש את השינה, להחליש את רמת האנרגיה ובאופן עקיף לפחות לגרום לתחושות של עצב ואובדן.

שינויים הורמונאלים הם הגורם לתסמינים הגופניים של גיל המעבר, אולם אמונות שגויות באשר לשינויים המתרחשים בגיל המעבר, הן בחלקן תוצאה של השינויים הנפשיים. ראשית גיל המעבר אין משמעו שהסוף קרב – מחצית מהחיים עדיין לפניך. שנית גיל המעבר אינו מחריב את הנשיות והמיניות. למעשה, נשים רבות מוצאות שהיכולת להפסיק להיות מוטרדת מהיריון ומהמחזור החודשי משחררת מאד.

החשוב מכל, גיל המעבר אינו מחלה, כדאי לפנות לקבלת טיפול כאשר מופיעים תסמינים חמורים. קיימים סוגים רבים של טיפולים, החל מהתאמת סגנון החיים ועד טיפולים הורמונליים.

אישה עם גלי חום בגלל גיל המעבר, מנופאוזה, משתמשת במאוורר קטן

צילום: Shutterstock


סימפטומים


מבחינה טכנית, גיל המעבר מגיע רק שנה לאחר הופעת הווסת האחרונה. בארה"ב זה קורה בממוצע סביב גיל 51, אולם הסימנים והתסמינים של גיל המעבר, לעיתים רבות מופיעים לפני שחולפת שנה מהופעת הווסת האחרונה והם כוללים:

· מחזור בלתי סדיר.

· ירידה בפריון.

· יובש בנרתיק.

· גלי חום.

· הפרעות שינה.

· מצבי רוח משתנים.

· השמנה באזור הבטן.

· דילול השיער

. הזעת לילה.

· הצטמקות השדיים.

סיבות וגורמי סיכון

באופן טבעי גיל המעבר מתחיל כאשר השחלות מתחילות לייצר פחות אסטרוגן ופרוגסטרון - ההורמונים שמסדירים את המחזור. התהליך מתחיל בשנות השלושים המאוחרות. בשלב זה מבשילות בשחלות פחות ביציות פוטנציאליות בכל חודש וקשה יותר לקבוע מתי יתרחש הביוץ. בנוסף, העלייה החדה והפתאומית ברמת הפרוגסטרון בתקופה שלאחר הביוץ – פרוגסטרון הוא ההורמון שמכין את הגוף להיריון – הופכת להיות פחות דרמטית. רמת הפוריות יורדת בחלקה, בשל השינויים ההורמונליים.

השינויים הללו בולטים יותר בשנות הארבעים לחיים וכמוהם גם השינויים במחזור החודשי. הווסת יכולה להתארך או להתקצר, להיות כבדה יותר או קלה יותר ולהופיע בתדירות גבוהה או נמוכה יותר. בסופו של תהליך השחלות "נסגרות והווסת חדלה להופיע. קיימים מקרים נדירים בהם הווסת מופיעה כל חודש, ממש עד שמגיע המחזור האחרון. אולם סביר יותר להניח שהפסקת הווסת תתרחש בהדרגתיות.

למרבה הצער, אין דרך לדעת בדיוק איזה מהמחזורים החודשיים יהיה האחרון. ניתן לקבוע באופן רשמי, שמחזור מסוים הוא האחרון, רק 12 חודשים לאחר הופעתו. בחודשים האחרונים לפני הפסקת הווסת עדיין ניתן להיכנס להיריון, אך הסבירות לכך היא נמוכה מאד.

מאחר והתהליך אורך מספר שנים, גיל המעבר מחולק על פי רב לשני שלבים:

התקופה שלפני הפסקת הווסת (פרה מנופאוזה). זהו השלב בו מתחילים להרגיש בתסמינים של גיל המעבר, למרות שהמחזור החודשי עדיין קיים. רמת ההורמונים עולה ויורדת באופן בלתי אחיד ועלולים להופיע גלי חום ותסמינים נוספים. שלב זה יכול להימשך ארבע עד חמש שנים או יותר.

התקופה שלאחר הפסקת הווסת (פוסט מנופאוזה). בחלוף 12 חודשים מהווסת האחרונה מתחיל גיל המעבר. השחלות מייצרות הרבה פחות אסטרוגן, אינן מייצרות כלל פרוגסטרון ואינן משחררות ביציות. השנים הבאות מכונות פוסט מנופאוזה.

גיל המעבר הוא בדרך כלל תהליך טבעי. אולם ניתוחים מסוימים, טיפולים רפואיים מסוימים ובעיות רפואיות מסוימות עלולים לגרום לכך שהוא יופיע מוקדם מהצפוי. מצבים אלו כוללים:

כריתת רחם. כריתת רחם בה מסירים את הרחם אך לא את השחלות, בדרך כלל אינה גורמת להפסקת המחזור החודשי. למרות שהווסת אינה מופיעה, השחלות ממשיכות לשחרר ביציות ולייצר אסטרוגן ופרוגסטרון. אולם ניתוח בו מסירים את הרחם והשחלות (כריתת רחם טוטאלית וכריתה של שתי השחלות) גורמת להפסקת המחזור החודשי, באופן כזה שהשלב שלפני הפסקת הווסת (פרה מנופאוזה) אינו מתרחש. הווסת מפסיקה להופיע באופן מיידי ועל פי רב מופיעים גם גלי חום וסימפטומים נוספים של גיל המעבר.

כימותרפיה והקרנות. טיפולים אלה במחלת סרטן יכולים להביא להפסקת הווסת ולהופעת תסמינים כמו גלי חום במשך תקופת הטיפול, או עד שלושה עד ששה חודשים לאחר תום הטיפול.

הפסקה מוקדמת בפעילות השחלות. בקרב אחוז אחד מהנשים, הווסת מפסיקה להופיע לפני גיל 40. הפסקת הווסת היא לעתים תוצאה של הפסקה מוקדמת של פעילות השחלות – כאשר השחלות מפסיקות לעבוד לפני גיל 40 – הנובעת מסיבות גנטיות או ממחלות אוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי), אך לעתים קרובות הסיבה לכך אינה ידועה.

תופעות נלוות וסיבוכים

מספר מחלות כרוניות עלולות להופיע לאחר הפסקת הווסת כתוצאה ממעבר אל גיל המעבר. 

הכרתן עשויה לסייע בהקטנת הסיכון להופעתן:

מחלה קרדיווסקולארית (מחלה של מערכת הלב וכלי הדם). כשרמת האסטרוגן יורדת הסיכון למחלה קרדיווסקולארית עולה. מחלות לב הן הגורם מספר 1 למוות בקרב נשים וגברים. יחד עם זאת, ניתן להקטין באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלת לב. הצעדים להקטנת הסיכון כוללים הפסקת העישון, הורדת לחץ דם גבוה, אימון אירובי באופן קבוע והקפדה על תזונה דלה בשומנים רוויים ועשירה בדגנים מלאים, פירות וירקות.

אוסטאופורוזיס (דילול העצם). בשנים הראשונות לאחר הפסקת הווסת עלולה לחול ירידה חדה בצפיפות העצם, שמעלה את הסיכון למחלת האוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטיאופורוזיס גורמת לעצמות להיות עדינות וחלשות, עובדה שמעלה את הסיכון לשברים. נשים בתקופת הפוסט מנופאוזה (התקופה שלאחר הפסקת הווסת) מועדות במיוחד לשברים באגן הירכיים, בפרק כף היד ובעמוד השדרה. לכן חשוב לצרוך בתקופה זו רמה תקינה של סידן וויטמיןD - כ- 1,200 עד 1,500 מיליגרם של סידן ו- 800 יחידות בינלאומיות של ויטמין D מידי יום. כמו כן חשוב להתעמל באופן קבוע. תרגילי חיזוק ומאמץ, הליכה וריצה, יעילות במיוחד לשמירה על עצמות חזקות.

אי שליטה במתן שתן. מאחר ורקמות הנרתיק והרחם מאבדות מגמישותן, עלול להופיע לעיתים תכופות צורך פתאומי ודחוף למתן שתן, המלווה בבריחת שתן (דחף בלתי נשלט), או בריחת שתן תוך כדי שיעול, צחוק או הרמה (אי שליטה בזמן מאמץ).

השמנה. נשים רבות עולות במשקל במהלך גיל המעבר. לעתים, על מנת לשמור על המשקל הרגיל יש לאכול פחות – 200 עד 400 קלוריות פחות ליום – ולהתעמל יותר.

סובל מקטרקט? שאל את המומחה בפורום קטרקט >>>

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הסימנים והסימפטומים של גיל המעבר הם המבשרים לאישה שהתהליך מתחיל. במידה והמחזור החודשי אינו סדיר או שמופיעים גלי חום, ניתן להתייעץ עם הרופא. במקרים מסוימים מומלץ לבצע בדיקות נוספות.

בנסיבות מסוימות הרופא יבקש בדיקת דם לבירור רמת ההורמון המגרה זקיק (FSH) ולבדיקת רמת האסטרוגן (אסטרדיול). במהלך גיל המעבר רמת ההורמון המגרה זקיק (FSH) עולה ורמת האסטרדיול יורדת. יתכן שהרופא יבקש גם בדיקת דם לקביעת רמת ההורמון המגרה את בלוטת התריס (TSH), משום שתת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם) עלולה לגרום לתסמינים זהים לאלו של גיל המעבר.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הפסקת הווסת עצמה אינה דורשת כל טיפול רפואי. הטיפולים מתמקדים בהקלה על הסימנים והסימפטומים ובמניעה של מחלות כרוניות שעלולות להופיע עם הגיל, או בהקלה עליהן. 

טיפולי גיל המעבר כוללים:

· טיפולים הורמונליים. נטילת אסטרוגן היא ללא ספק הטיפול היעיל ביותר להקלה על תופעת גלי החום.

· מינון נמוך של נוגדי דיכאון.

· גבאפנטין (נוירונטין).

· קלודין (קטפרס, אחרים).

· ביספוספונטים.

· Modulators מסוג רצפטור סלקטיבי לאסטרוגן (SERM). קבוצת תרופות הכוללת את רלוקסיפן (אוויסטה).

· אסטרוגן וגינלי. להקלה על היובש בנרתיק, ניתן להשתמש באסטרוגן באופן מקומי בדמות טבליות וגינליות, התקן או משחה.

טיפולים אלטרנטיביים

קיימות שיטות רבות להקלה על התסמינים של גיל המעבר. 

להלן מספר טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים שנחקרו בעבר או נחקרים כעת:

פיטואסטרוגנים. אלו הם אסטרוגנים שנמצאים באופן טבעי במזונות מסוימים. קיימים שני סוגים עיקריים של פיטואסטרוגנים – איזופלאבונים וליגנאנים. איזופלבונים מצויים בפולי סויה, בחומוס ובקטניות אחרות. ליגנאנים יש בזרעי פישתה, בדגנים מלאים ובחלק מהפירות והירקות. החוקרים החלו להתעניין בפיטואסטרוגנים כאשר הם הבחינו שנשים ביפן ובסין, שתזונתן עשירה באיזופלאבונים מדווחות על סימנים וסימפטומים של גיל המעבר ולוקות במחלות לב ובאוסטיאופורוזיס, פחות מנשים במערב. עדיין לא ברור אם האסטרוגנים המצויים במזונות הללו מסוגלים להקל על גלי חום, סימנים וסימפטומים אחרים של גיל המעבר. רב המחקרים מצאו שהם אינם יעילים.

איזופלאבונים משפיעים מעט על הגוף בדומה לאפקט האסטרוגנים, לכן יש חשש שהם עלולים להגדיל את הסיכון לסרטן. מומלץ לנשים שחלו בסרטן השד להתייעץ עם הרופא לפני שימוש בגלולות איזופלאבונים כתוסף מזון. מומחים מתייחסים על פי רב למזונות המכילים סויה ואיזופלאבונים כמזונות בריאים ובטוחים, בתנאי שצורכים אותם במידה.

לסיכומו של עניין, פיטואסטרוגנים הם אסטרוגנים ואין הוכחה לכך שמינון אפקטיבי לא יגרום לאותן בעיות, שידוע לנו שנגרמות משימוש בתרופות מרשם, המכילות אסטרוגן.

ויטמין E. לעיתים ויטמין E עשוי להקל על גלי חום קלים, אצל נשים מסוימות. יחד עם זאת, מחקרים מדעיים לא הצליחו להוכיח את יעילותו בהקלה על גלי חום באופן כולל.

הצמח קוהוש שחור. באירופה נעשה שימוש נרחב בקוהוש שחור לטיפול בגלי חום, בארה"ב הוא פופולארי בקרב נשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר. השימוש בו בטוח, אך אין סיבה מבוססת להאמין שהוא יעיל להקלה על תסמיני גיל המעבר.


פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאריות לאחר הזרעה ראשונה רוני 28/10/2020 01:04
  • שלום רב. עברתי הזרעה ראשונה בחודש שעבר, היא לא צלחה וקיבלתי מחזור. היום עברו חמישה ימים מתחילת המחזור, ניגשתי לבדיקה אצל הרופא שלי לצורך התחלה של סבב נוסף אך הוא אמר שאי אפשר להתחיל עקב "שאריות מהטיפול הקודם" והוסיף שיש תשעה ממ של זקיק או ציסטה, כרגע לא ברור. מה זה אומר? האם הגיוני שיהיה זקיק חמישה ימים מהמחזור?

  • + הוסף תגובה
ביוץ בתאל 27/10/2020 16:49
  • שלום דר גיל בתאריך 25/10 בדיקת דם פרוגסטרון -0.45 ng/ml אסטרידול -235 pg/ml Lh-20mlu זקיק 20 למחרת ב26/10 בדיקת דם נוספת פרוגסטרון -1.07ng/ml אסטרידול -355 pg/ml Lh-65mlu מתי היה הביוץ אשמח אם תוכל לענות לי

  • + הוסף תגובה
זקיקים לאחר הזרעה עינת 27/10/2020 15:17
  • שלום , עשיתי הזרעה ראשונה ביום ראשון 25.10 לאחר טיפול הגונאל 112 יחידות ואוטריבל יומיים לפני ההזרעה. מאתמול כאבים השלפוחית שתן שריפה במתן שתן ושתן דמי. היום הייתי אצל רופא נשים שאמר שכנראה מדובר בדלקת. קודם כל רציתי לדעת האם זה עלול לפגוע בתהליך? דבר שני- הרופא עשה לי בדיקה וגינאלית ורשם שחלה ימנית בגודל תקין שחלה שמאלית- גירוי יתר זקיק אחד 26 זקיק 22 קוטר שחלה 6 ס''מ ללא נוזל ...מה הממצא הזה אומר ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!