סרטן השד (Breast Cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

סרטן השד, הינה המחלה ממנה נשים פוחדות יותר מכל מחלה אחרת. סרטן השד יכול להופיע גם אצל גברים, אך הוא נפוץ הרבה פחות. 

אולם כעת יש מקום לאופטימיות רבה יותר מאשר בשנים קודמות. ב- 30 השנים האחרונות, הרופאים הגיעו להישגים מרשימים בתחום הגילוי המוקדם והטיפול במחלת סרטן השד והורידו את מספר מקרי המוות מן המחלה. 

בשנת 1975 גילוי סרטן שד משמעותו הייתה כריתת שד מלאה – הסרה מוחלטת של כל רקמת השד יחד עם בלוטות הלימפה הנמצאות בבית השחי והשרירים שמתחת לשד. כיום, כריתות שד מלאות מבוצעות לעיתים רחוקות בלבד. במקום זאת, מגוון הטיפולים המוצע כיום הינו רחב יותר וטוב יותר, ומרבית הנשים הן מועמדות מתאימות לניתוחים של שימור השד.

סימפטומים


המודעות והערנות לתסמינים והסימנים המוקדמים של סרטן השד יכולים להציל את חייך. כאשר המחלה מתגלה בשלבים המוקדמים שלה, מגוון הטיפולים המוצע הוא גדול יותר והסיכויים להחלמה מלאה גבוהים ביותר.

רוב הגושים המתגלים בשד אינם סרטניים. אולם, הסימן המוקדם הנפוץ ביותר לסרטן השד, הן אצל נשים והן אצל גברים, הוא הופעת גוש או עיבוי ברקמת השד. ברוב המקרים הגוש אינו מכאיב. 

תסמינים אחרים של סרטן השד כוללים בין השאר:

·         
הפרשה שקופה או בעלת אופי דמי מן הפטמה, המופיעה לעיתים יחד עם הופעתו של הגוש בשד 
·          נסיגה או הזחה של הפטמה 
·          שינוי בגודל או בקווי המתאר של השד 
·          פחיסה או הזחה של העור העוטף את השד 
·          הופעת אודם או כעין עור מצולק על פני השד, בדומה לקליפת תפוז

מספר מצבים רפואיים אחרים, שאינם סרטן שד, יכולים להוביל לשינוי בגודל או במרקם השד. רקמת השד הינה רקמה המשתנה באופן טבעי בזמן הריון ובזמן תקופת המחזור החודשי. סיבות אפשריות אחרת להופעת גושים שאינם סרטניים (שפירים) בשד כוללים בין השאר שינויים פיברוציסטיים (fibrocystic changes), הופעת ציסטות, פיברואדנומה (fibroadenomas), זיהום או פציעה.

במידה ומצאת גוש או שינוי אחר כלשהו בשד שלך – גם במידה והממוגרפיה האחרונה שלך הייתה תקינה – פנה לרופא המטפל בך על מנת לקבל הערכה של המצב. במידה ועדיין לא עברת את גיל המעבר, ייתכן וכדאי להמתין משך זמן של מחזור חודשי אחד לפני הפנייה לרופא המטפל. במידה והשינוי בשד לא נעלם לאחר חודש ימים, יש לקבל הערכת מצב בהקדם האפשרי.

סיבות וגורמי סיכון

סרטן השד משמעותו כי מספר תאים בשד שלך התחילו להתרבות בצורה לא תקינה. תאים אלה מתחלקים בצורה מהירה יותר מאשר התאים הבריאים וייתכן כי יתחילו להתפשט (לשלוח גרורות) ברחבי רקמת השד שלך, אל תוך בלוטות הלימפה שלך ואף לאברים נוספים בגופך. הסוג הנפוץ ביותר של סרטן השד מתחיל בבלוטות ייצור החלב, אך ייתכן גם כי הסרטן יתחיל להתפתח באחת מאונות המשנה או ברקמות שד אחרות.

במרבית המקרים, אין זה ברור מה הגורם לתאי רקמת שד בריאים להפוך לתאים סרטניים. הרופאים יודעים בוודאות כי רק 5 עד 10 אחוזים מכלל המצבים של סרטן השד הם על בסיס תורשתי. ישנן משפחות אשר להן פגם בגן אחד או שניים, גן סרטן השד מספר 1 (BRCA 1) או גן סרטן השד מספר 2 (BRCA 2), והן נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה הרבה יותר לפתח הן את סרטן השד והן את סרטן השחלות. 

פגמים גנטיים נוספים – כמו גן האטקסיה טלנגיאקטזיה (ataxia-telangiectasia mutation gene), גן ה- cell-cycle checkpoint kinase 2 (CHEK-2) וכן גן מספר P 53 שהוא הגן האחראי על דיכוי גידולים – גם הם מגדילים את הסיכון שלך לחלות בסרטן השד. במידה ואחד מן הפגמים הגנטיים הללו קיים במשפחתך, קיים סיכוי של 50 אחוזים כי הפגם קיים גם אצלך.

רוב הפגמים הגנטיים המיוחסים אל סרטן השד אינם מועברים בתורשה. פגמים נרכשים אלה יכולים להיות תוצאה של חשיפה לקרינה – נשים אשר טופלו בהקרנות באזור החזה לטיפול בלימפומה בילדותן או בגיל ההתבגרות, כאשר השד נמצא בשלבי התפתחותו, הן בעלות סיכון גבוה משמעותית לפתח את סרטן השד מאשר נשים אשר לא נחשפו לקרינה מסוג זה. 

השינויים הגנטיים יכולים להופיע גם כתוצאה מחשיפה לחומרים הידועים כגורמים לסרטן, כמן פחממניים מסויימים הנמצאים בטבק ובבשר אדום חרוך.

כיום החוקרים מנסים לגלות האם קיים קשר כלשהו בין המבנה הגנטי של בן אדם מסויים לבין גורמים סביבתיים אשר עלולים להגדיל את הסיכון שלו לחלות במחלת סרטן השד. ייתכן ויוכח כי לסרטן השד מספר גורמים אשר מביאים להופעתו.

גורם סיכון הוא כל דבר אשר מעלה את הסבירות שלך לחלות במחלה מסוימת. גורמי סיכון מסוימים, כמו הגיל שלך, המגדר שלך וההיסטוריה המשפחתית שלך, לא ניתנים לשינוי, בעוד שגומרים אחרים, כגון המשקל, עישון ותזונה לקויה הם גורמים הנמצאים בשליטתך.

אולם גם אם יש לך אחד או מספר גורמי סיכון אינו אומר בהכרח כי תחלי במחלת סרטן השד – מרבית הנשים החולות בסרטן השד חולות רק מכיוון שהן נשים ואין להן שום גורמי סיכון נוספים. לאמתו של דבר, עובדת היותך אישה הינו גורם הסיכון מספר אחד לחלות בסרטן השד. למרות שגם גברים יכולים לחלות במחלה, היא נפוצה הרבה יותר אצל נשים.

גורמי סיכון נוספים היכולים להעלות את הסיכון שלך לחלות בסרטן השד כוללים בין השאר:

·         
גיל
·          היסטוריה אישית של תחלואה בסרטן השד
·          היסטוריה משפחתית
·          נטייה גנטית
·          חשיפה לקרינה
·          עודף משקל
·          קבלת ווסת בגיל מוקדם יחסית
·          כניסה לגיל המעבר מאוחר יחסית
·          טיפולים הורמונאליים
·          נטילת גלולות למניעת הריון
·          עישון
·          צריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים
·          שינויים טרום סרטניים ברקמת השד
·          צפיפות שד ממוגרפית

הגיל שלך והשלב של גיל המעבר בו את נמצאת יכולים להשפיע על צפיפות רקמת השד שלך. לנשים צעירות יש נטייה לצפיפות גדולה יותר ברקמת השד שלהן. 

גם להורמונים יש השפעה על כך – ככל שרמות ההורמונים גבוהות יותר כך תהיה צפיפות רקמת השד גבוהה יותר בדרך כלל. למרות זאת העלייה ברמת הסיכון שלך לחלות בסרטן השד עקב צפיפות גדולה יותר ברקמת השד הינה נמוכה. 

במידה והינך נמצאת בקבוצת סיכון לחלות בסרטן השד, וצפיפות רקמת השד שלך גבוהה, ייתכן ויהיה קשה לפענח את תמונות הממוגרפיה שלך, ולכן ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך לבצע בדיקות סריקה נוספות.


<<לפורום סרטן השד>>
פורום השתלות שיניים ביום אחד

ד"ר ניצן שלזינגר

ד"ר ניצן שלזינגר
ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסתטיקה במרכז יהלום ,ראש העין, בעל ניסיון רב בהשתלות שיניים ושיקום לסתות בשיטות שונות ALL ON 4-6 שתלים מוטים, שיקום לסתות ביום אחד, בנית עצם בשיטת SONIC עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שתלים
 • שלמה
 • 19/05/2019 14:21
 • שלמה שלום, ניתן לשלוח אלי - סיטי ולהתייעץ - בדף הרופא באינפומד מופעים אפשרויות ההתקשרות כולל האתר שלי - שם גם ניתן להשאיר הודעה בברכה ותודה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שתלים
 • שלמה
 • 19/05/2019 14:18
 • שלמה שלום, הרמת סינוס או השתלה ממוחשבת?- אלו שני דברים שלא בהכרח נמצאים הניגוד - . אני מניח כי קיימת אשפרות לביצוע של שתלים בהטיה ע"י הדרכה של סד כירורגי או ביצוע של הרמת סינוס ושתלים ישרים. כמובן שכל מקרה לגופו. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע שתלים בהטיה ( עם או בלי הדרכה של סד)ואז לחסוך את הצורך בהרמת סינוס ואילו מקרים אחרים שעדיף יהיה לבצע הרמת סינוס ולהמתין כ 9 חודשים ורק אז לשקם-הדב תלוי במצב הלסת , גדול הסינוס , מה יש בלסת הנגדית? חזק שרירים ועוד... כאמור יש צורך בצילומים - פנורמי וסיטי - על מנת לקבוע איזו משתי האופציות תהיה מתאימה יותר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • השתלת שיניים ביום אחד
 • גילה
 • 07/05/2019 12:35
 • גילה שלום, במידה והמצב הבריאותי הכללי תקין ,הרי שאין כל מניעה לבצע את כל העקירות שנדרשות וכל השתלים הנדרשים בבת אחת , כולל שיקום של הלסתות . כמובן שיש לבצע צילומים ובדיקה מקדימה ואז להחליט על הטיפול. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא סרטן השד

  מאמרים נוספים  
אחת השאלות שנשים שסובלות מסרטן שד מתמודדות איתן היא, האם תוצאות הטיפול יבואו לידי ביטוי במראה שלהן.  אם תעברי ניתוח לכריתת גוש בשד, תוכלי אפילו לסדר שהמנתח הפלסטי ייכנס לחדר הניתוח ברגע שמנת...
מעטים הניתוחים הפלסטיים שמעוררים דיון ציבורי כמו ניתוח חזה. ניתוח חזה ובפרט ניתוח הגדלת חזה הפכו  לניתוחים פופולארים מאוד בקרב בחורות צעירות בישראל, הוא ללא ספק אחד הניתוחים שדנים בו הכ...
הנקה היא אחת הפעולות המרגשות ביותר שחווה האם. פעולת ההנקה יוצרת את הקשר האישי ביותר בין האם לתינוק, קשר שמסמל את מידת האהבה והמסירות של האם כלפי התינוק הקטן, אהבה ומסירות שתימשך כל ימי חייו. אך גם פעו...
כאשר ניגשת אישה לעבור ניתוח הגדלת חזה, אחת השאלות העולות היא איזה שתל יכניס לה הרופא המנתח לחזה על מנת להקנות לו מראה חדש, מראה שיהפוך את החזה שלה לגדול ומלא. ניתוח הגדלת חזה כידוע הוא ניתוח נפוץ מאו...
בדיקות ממוגרפיה הן בדיקות שמיועדות לגילוי מחלות בשד באמצעות מצלמת רנטגן ייעודית. לא מדובר בבדיקה פולשנית, אך זו בדיקה שמפעילה לחץ חיצוני על השד. בדיקת ממוגרפיה מאפשרת לבצע בדיקות אבחנתיות, בדיקות סיק...
כידוע, בשנים האחרונות יותר ויותר נשים עוברות ניתוח הגדלת חזה. אך לא הרבה נשים שעוברות את הניתוח מודעות לחשיבות של בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטראסאונד לפני הניתוח, על מנת לגלות האם קיים חשש לגידול סרטני בש...
נתונים סטטיסטיים מראים כי רק חמישה אחוז ממקרי סרטן השד מתרחשים אצל נשים לפני גיל ארבעים. על פי נתונים אלו, הסיכוי לחלות במחלה בקבוצת גיל זו, הינו אחד למאה חמישים נשים.  אולם, עדיין סרטן שד עלו...
סרטן השד הינו סוג הסרטן הנפוץ ביותר המופיע אצל נשים הרות, והוא נוטה לפגוע בנשים אשר נמצאות באמצע שנות ה- 30 שלהן. כאחת מכל 1000 נשים הרות נפגעות ממחלת סרטן השד. המחלה עצמה משפיעה קשות הן על האם והן על...
כיצד ייתכן סרטן השד גברים? למרות שלגברים אין שדיים בדומה לנשים, עדיין ישנה בגופם כמות קטנה של רקמת שד. למעשה ה"שדיים" של גבר מבוגר דומים בהרכבם לשדיה של ילדה בטרם כניסתה לגיל ההתבגרות, והם...
בדרך כלל נשים צעירות אינן רואות את עצמן כשייכות לאחת מקבוצות הסיכון אשר עלולות לחלות בסרטן השד. מעט פחות מ- 7% מכלל המקרים של סרטן השד מתרחשים אצל נשים אשר נמצאות מתחת לגיל 40. אולם, סרטן השד יכול להכ...

רופאים בתחום
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
ד"ר חנה לוטן ד"ר חנה לוטן
אונקולוגית בכירה מומחית שד קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ